آموزش

5 مرحله مهم برای تست قطعات و سخت افزارهای کامپیوتر

5 مرحله مهم برای تست قطعات و سخت افزارهای کامپیوتر

تست صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر

تست صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر

ابتداء سوکت ها و کابل ها و … را به صورت ظاهری بررسی کنید تا شکستگی و خرابی نداشته باشند سپس صفحه ی مانیتور را بررسی کنید ، در مانیتورها چیزی داریم به نام Pixels که در واقع از سه رنگ قرمز و سبز و آبی تشکیل شده که گاهی بعضی از نقاط صفحه نمایش عمل نمی کند و یا ضعیف عمل می کند و آن نقطه ایی که عمل نمی کند موقعه تست مانیتور با یکی از سه رنگی که ذکر شد ، با یک رنگ متفاوت دیده می شود.

 

مانیتور

بنابراین برای بررسی نقطه نقطه صفحه نمایش می توانید از ابزارهای مانند Dead Pixels ، یا ابزار CheckPixels به صورت آنلاین استفاده کنید ویا نرم افزارIsMyLcdOK را دانلود کرده و با آن صفحه نمایش را تست کنید. فضا و مکان و نقطه ایی که روی صفحه نمایش بدون مشکل کار می کند با یکی از سه رنگ سبز و قرمز و آبی دیده خواهد شد و نقطه مشکل دار با رنگ مشکی مشخص می شود. این تست ها را در حالت فول اسکرین انجام دهید مثلا وقتی با ابزارهای آنلاین تست می کنید کافی است کلید F11 را بزنید. اگر می خواهید با کلیدهای میانبر مرورگرها آشنا شوید حتما مطلب “کلیدهای میانبر کیبورد در ویندوز و مدیا پلیرها و مرورگرها و خط فرمان” را ببینید.

 

تست هارد

یکی از قطعات مهم ، هارد دیسک ها هستند که باید همیشه آنها را بررسی کنید ، فقط به خاطر عملکرد آن نیست که باید چک کرد بلکه باید از این طریق مراقب بود تا اطلاعات ذخیره شده روی آن از دست نرود. بنابراین چه هارد HDD باشد یا SSD ، لازم است آن را چک کنید.

هارد دیسک با نرم افزار
برای بررسی هارد دیسک می توانید از برنامه HDSentitel برای اسکن استفاده کنید. همچنین بعضی از شرکت ها ابزارهایی برای چک کردن انواع هارد دیسک ها ارائه می دهند ، نسبت به هارد SSD می توان از نرم افزار SSD Life استفاده کرد ، در این نرم افزار عمر فرضی هارد را هم نمایش می دهد همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید عمر هارد را 9 سال نشان می دهد.

(این تست ها را برای مدت طولانی انجام ندهید تا حرارت کارت گرافیک و سی پی یو بالا نرفته و موجب از کار افتادن کامپیوتر نشود)

سی پی یو و کارت گرافیک
از دیگر قطعات قابل توجه کامپیوتر ، سی پی یو و کارت گرافیک است. برای تست و چک کردن آنها می توان از ابزار های Furmark استفاده کرد ، بعد از دانلود ، آن را اجرا کرده و برای چک کردن کارت گرافیک صفحه نمایش معمول 1280×720 را انتخاب کنید و در Full HD گزینه 1920×1080 را انتخاب نمایید.

CPU و کارت گرافیک

نسبت به سی پی یو روی CPU burner کلیک کرده و سپس Start را بزنید ، اگر کامپیوتر متوقف شد و یا مشکل دیگری پیش آمد به معنای مشکل دار بودن سی پی یو یا فن می باشد.

این تست ها در واقع روی کارت گرافیک و سی پی یو فشار می آورند تا تحمل و عملکرد آنها مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین متوجه خواهید شد که چقدر می توانید روی آنها حساب باز کنید.

تست کیبورد لپ تاپ

کیبورد لپ تاپ
شاید برخی بگویند که بررسی کیبورد چندان مشکل نیست و لزومی ندارد چون قیمت پایینی دارد و می توان خیلی راحت عوض کرد اما در مورد کیبورد لپ تاپ چی ؟ یا کیبورد اصلی گران قیمت چی ؟ پس سرسری نگیرید و برای تست کیبورد از ابزارهایی مانند keyboard Tester و یا PassMark KeyboardTest استفاده کنید.