آموزش, اندروید, سیستم عامل

آموزش نحوه دادن مجوز به برنامه های گوشی اندروید و مدیریت دسترسی ها

مجوز برنامه گوشی

از اندروید 6.0 به بعد قابلیتی با نام مجوز به سیستم عامل گوشی ها اضافه شده است که به وسیله آن می توانید برنامه های گوشی را مدیریت و از فضای امنی که دارید لذت ببرید. در ابتدا باید به برنامه ها اجازه دسترسی به داده های گوشی داده شود که این با توجه به تایید و صلاح دید شماست که در خواست را می پذیرید یا رد کنید.
ما در این مقاله قصد داریم به شما نحوه ی مجوز برنامه گوشی را به شما آموزش دهیم با ما همراه باشید.

زمانی که کاربران برنامه ای را از گوگل پلی بارگیری می کنند، قبل از نصب پیغامی را مشاهده خواهند کرد با مضمون اینکه آیا به این برنامه اجازه می دهید که به تلفن شما دسترسی داشته باشد؟ که در صورت عدم موافقت این برنامه به کل بر روی سیستم شما نصب نمی شود. بنابراین باید مجوز را بدون هیچ محدودیتی مجاز کنیم.

با این حال اگر برنامه ای را یافتید که برای نصب نیازی به مجوز دارد، می توانید به راحتی در Android Oreo 8.1 و Android Pie 9.0 مدیریت کرد. اما قبل از ایجاد هرگونه تغییر در مجوزهای برنامه باید درک کنید که مجوزی را که می خواهید فعال کنید، برای برنامه ضروری است یا خیر؟ اگر شما مجوز برنامه هایی که لازم اند را درک نکردید و آن را فعال کردید برنامه شروع به خرابکاری می کند و یا به درستی کار نمی کند.

نحوه مدیریت مجوز برنامه گوشی اندروید

مدیریت مجوز برنامه در Android 8.1 و Android Pie 9.0 ساده تر از نسخه های قبلی اندروید است. مجوز های متفاوتی در گوشی های اندروید وجود دارد که ما به آن ها اجازه می دهیم قبل از انجام کار، به تلفن همراه ما دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال: سنسورها، تقویم، دوربین، مخاطبین، موقعیت مکانی، میکروفون، تلفن، پیامک، ذخیره سازی و … . اگر برنامه ای به دوربین مرتبط باشد از مجوز های دوربین، مکان، میکروفون و Storage برای کار استفاده می کند.

بنابراین بهتر است قبل از غیر فعال کردن مجوز ها آن را درک کنید؛ زیرا ممکن است باعثث بروز مشکلاتی شود. گاهی اوقات هنگام نصب یک برنامه، اجازه دسترسی به یکی از ویژگی های برنامه را نمی دهیم به همین علت ممکن است بخاطر محروم شدن از این ویژگی به درستی کار نکند و به طور کل برنامه متوقف شود. شما به راحتی می توانید با اجرای مراحل زیر برخی از ویژگی هایی که به اشتباه آن را غیر فعال کردید مجددا فعال کنید. با ما همراه باشید.

برای مدیریت مجوز برنامه ها در نسخه Android 8.1 و Android Pie 9.0 دو روش داریم.

بر روی تنظیمات (Settings) ضربه بزنید و برنامه و اعلان ها را پیدا کنید بر روی آن کلیک کنید و این بخش را باز کنید. در مرحله اول شما می توانید اطلاعات مربوط به برنامه را مشاهده کنید. (در Android Pie 9.0 می توانید با گزینه “اطلاعات برنامه” به جای گزینه “مشاهده همه برنامه ها” در Android 8.1 جایگزین شده است اطلاعات مرتبط به برنامه ها را مشاهده کنید)

مجوز برنامه گوشی

روش اول برای مدیریت مجوز برنامه:

بعد از ضربه زدن بر روی اطلاعات برنامه یا “مشاهده همه …” برنامه ها را از لیستی که مشاهده می کنید انتخاب کنید و گزینه های مربوط به برنامه را از آن روی مجوزها دریافت خواهید کرد. اکنون برای فعال یا غیرفعال کردن دسترسی مجوز برنامه گوشی ، روی دکمه جابجایی ضربه بزنید. اگر یک کادر موافقت ظاهر شد، بر روی DENY ANYWAY ضربه بزنید تا مجوز را غیرفعال کنید. اما اگر مجوز از قبل غیرفعال شده باشد، از کادر اجازه درخواست نخواهد کرد.

مجوز برنامه گوشی

روش دوم برای مدیریت مجوز برنامه:

این روش همانند روش قبلی نیست. برای استفاده از این روش، ابتدا باید بر روی گزینه App Permission در مجوز برنامه کلیک کنید و گزینه Permission را انتخاب کنید به عنوان مثال: تلفن. پس از ورود به مجوزها باید برنامه مورد نظر را از لیست پیدا کنید و روی دکمه آن ضربه بزنید تا مجوز برنامه را فعال یا غیرفعال کنید.

مجوز برنامه گوشی

سپس همانطور که خودتان صحیح می دانید، در مورد حریم خصوصی و امنیت گوشی خود با مجوز برنامه گوشی تصمیم بگیرید. اگر درخواست مجوزهای بیشتری نسبت به برنامه داد، می توانید با کمک این گزینه آن را مجددا تنظیم کنید.

Gerelateerde berichten

One thought on “ ”

  1. پریماه گفت:

    سلام من میخوام مجوز هارو بدم میگه باید تو ستینگ برین و خاموش کنین لطفا توضیح بدین اصلا نپیفهمم

دیدگاهتان را بنویسید