رفع مشکل صدای زیاد فن ها در کیس کامپیوتر‎

صدای فن

رفع مشکل صدای زیاد فن ها در کیس کامپیوتر‎

یکی از شایع ترین مشکلات کامپیوتر های امروزی بالا بودن صدای فن های داخل کیس است که کاربران را آزار می دهد. این صدا معمولا از فن های داخل کیس خارج می شود و امکان بروز مشکل سخت افزاری در کیس وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به شما راه های کاهش صدای فن ها در کیس کامپیوتر را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

هر کدام از قطعات داخل کیس معمولا برای خنک شدن نیاز به یک فن دارند که در حین انجام کار سیستم شما را خنک کنند. این فن ها معمولا صدایی شبیه به زوزه از خود ایجاد می کنند که این صدا در صورتی که بالا باشد ممکن است برای کاربران آزار دهنده باشد، برای رفع مشکل صدای فن کیس ها قصد داریم به شما روش هایی را ارائه دهیم که با انجام درست این روش ها تا حدودی صدای فن کیس شما کاهش پیدا کند.

پردازنده (CPU)، کارت گرافیک و چند مورد دیگر از جمله قطعات اصلی هستند که در حین انجام کار نیاز به فن دارند تا از طریق فن هایی که دارند خنک بشوند. علت اصلی که بعضی از قطعات داخل کیس نیاز به فن دارند این است که : این قطعات جزو قطعات اصلی کیس، پایه و اساس هر سیستمی هستند وعملیات های مهم داخل سیستم را انجام می دهند و نیاز است در حین انجام کار خنک شوند.

در برخی از موارد که صدای فن بسیار آزار دهنده است این امکان وجود دارد که یکی از فن های داخل کیس شما از کار افتاده باشد و یا حتی خراب شده باشد که شما می توانید با تعمیر و یا تعویض آن (در صورت تعمیر نشدن) از شر صدای وحشتناک داخل کیس راحت شوید.

توجه

یکی از عوامل ایجاد صدای داخل کیس ها می تواند گرد و غبار باشد.

صدای فن

دلایل صدای فن های کیس ها

3 دلیل وجود دارد که باعث به وجود آمدن صدای فن ها می شود که یکی از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد سر و صدا در سیستم می شود گرد و غبار است؛ گرد و غبار باعث سنگین شدن پروانه های فن می شود و بعد از مدت ها سرعت عملکرد فن ها پایین می آید و سپس از کار می افتد. بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل هر از چند گاهی داخل کیس خود را به وسیله دمنده هوا یا هر دستگاه دیگری غبارروبی کنید.

دومین دلیلی که باعث ایجاد سر و صدا در فن ها می شود، خشک کار کردن محور آن ها است. به طور کلی همه دستگاه های مکانیکی اگر محور اصلی آن ها خشک کار کند باعث ایجاد سر و صدا می شود که برای جلوگیری از این امر نیز شما می توانید هر از چندگاهی محور آن ها را روغن کاری کنید.

سومین دلیل ایجاد سر و صدا فن امکان دارد به سی پی یو شما مرتبط باشد. معمولا چون CPU ها واحد پردازشگر مرکزی هر سیستمی هستند؛ ممکن است حین پردازش اطلاعات سنگین دمای زیادی را ایجاد کنند و نیاز باشد که فن ها با سرعت بیشتری بچرخند.

دمای زیاد CPU می تواند دلیل صدای زیاد کیس شما می باشد زیرا فن برای خنک کردن آن با سرعت بالاتری می چرخد تا آن را خنک کند و این سرعت بالا امکان دارد باعث ایجاد صدای فن ها شود.

ف

جشنواره فروش پاییزه فن کیس

در صورت تمایل به خرید فن کیس به بخش فروشگاه ما مراجعه کنید.

روش های کاهش صدای فن ها

ما دراین قسمت قصد داریم تعدادی از روش های کاهش صدا فن را به شما ارائه دهیم با ما همراه باشد.

1. داخل کیس خود را تمیز کنید

تمیز کردن داخل کیس یکی از مهم ترین اصولی است که نیاز است در نگهداری قطعات الکترونیکی رعایت کنیم. حال این سوال را از شما می پرسیم در ماه چند بار سیستم خود را تمیز می کنید؟

بهتر است اگر شما در روز تمام وقت خود را با سیستم کار می کنید در ماه یک بار داخل آن را تمیز کنید؛ زیرا با انجام این کار امکان از کار افتادن فن از طریق گرد و غبار کاهش پیدا می کند و نیز رایانه شما بیش از حد گرم نمی شود. هم چنین اگر داخل کیس و فن ها را تمیز کنید تا هر زمانی که دوست دارید می توانید کارهایتان را با سیستم انجام دهید و مطمئن باشید که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

نکته: برای تمیز کردن داخل کیس می توانید از اسپری هوا فشرده و نیز دمنده هوا و یا وسایل غبار روبی استفاده کنید.

2. تنظیمات فن را در BIOS تغییر دهید

بیشتر فن های داخل کیس مستقیما به مادربرد متصل اند و به معنای این است که مادر برد می تواند فن ها را کنترل کند. سوالی که در این قسمت از شما داریم این است که آیا شما می دانید چطور مادربرد خود را کنترل کنید؟

شما می توانید از طریق BIOS مادربرد خود را کنترل کنید. مادربرد های جدید معمولا سیستم کنترل کاملی از فن ها دارند. چگونگی انجام این کار در هر مادربرد با توجه به برندی که دارند متفاوت است.

صدای فن
تنظیمات BIOS نیز در کاهش صدای فن به شما کمک می کند.

هنگامی که سیستم شما در حال بوت شدن است، چندین بار دکمه “Delete” (یا هر کلید را که برای ورود به BIOS است) را فشار دهید تا وارد BIOS شوید. از صفحه BIOS خود، به قسمت “Manual Fan Tuning” وارد شوید. در اینجا شما می توانید قسمت های مختلف قدرت یا صدای فن ها را تنظیم کنید.

در نظر داشته باشید که این قسمت می تواند به طور اتوماتیک کار کنند و به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار در هنگام پایین آمدن دما سرعت فن ها پایین بیاید و در هنگام بالا رفتن دمای فن ها با سرعت بیشتری نیز بالا برود.

3. استفاده از نرم افزار Speed fan

استفاده از نرم افزار های کنترل سرعت فن نیز می تواند به شما تا حدودی کمک کند. یکی از نرم افزار هایی که برای کنترل سرعت فن مناسب است Speed fan است که شما می توانید با آن سرعت فن را کنترل کنید.

صدای فن
این نرم افزار یکی از نرم افزار های کنترل صدای فن ها است.

4. استفاده از فن های کم صدا

معمولا فن هایی که قیمت پایین تری به نسبت سایر فن ها دارند بی کیفیت هستند و نویز بالایی را تولید می کنند. مسلما فن هایی که قیمت آن بالا است به نسبت فن هایی که دارای قیمت پایین هستند از امکانات بهتر و ویژگی های منحصر به فرد تری برخوردارند و شما می توانید با خرید یک فن با کیفیت مشکل بالا بودن نویز خود را حل کنید.

ف

جشنواره فروش پاییزه فن CPU

در صورت تمایل به خرید فن CPU به بخش فروشگاه ما مراجعه کنید.

5. ارتقا فن پردازنده

معمولا فن های اولیه ای که در هنگام خرید سیستم بر روی آن نصب می شوند معمولی هستند. فن های معمولی به دلیل بزرگ تر بودن فن از هیت سینک باعث ایجاد سرو صدا می شوند. بهتر است بعد از خرید سیستم به سرعت فن آن را ارتقا دهید زیرا با این کار طول عمر دستگاهتان بیشتر می شود.

شما با خرید یک فن حرفه ای می توانید مشکل بالا بودن صدای فن ها را حل کنید. فن های با هیت سینک حرارتی از یک لوله خنک کننده بهرمند هستند و برخورداری از همین لوله باعث کاهش صدا می شود. همانطور که می دانید گرما توسط فن های خنک کننده به هیت سینک انتقال داده شود و همین موضوع باعث کاهش سر و صدای اضافی می شود که فقط از طریق خنک کننده CPU استاندارد امکان پذیر است.

صدای فن

6. کنترل مسیر گردش هوای داخلی کیس

و در آخر بهتر است هر از چندگاهی مسیر گردش هوای داخل کیس را بررسی کنید. جریان هوای خوب است که باعث می شود پردازند با سرعت بالایی کار کند. علاوه بر تمیز کردن داخلی کیس شما باید کیس را در جای مناسبی قرار دهید و حداقل با دیوار و یا میز فاصله داشته باشد تا مسیر خروجی هوا به بیرون مسدود نباشد.

صدای فن
گردش هوای درست در داخل کیس باعث می شود تا سیستم شما سریع تر خنک شود.

نتیجه گیری:

امیدوارم که با مطالعه این راهنما روش های صحیح کنترل صدای فن ها را به شما آموزش داده باشیم. من به شما پیشنهاد می کنم که در ابتدا با تمیز کردن قسمت ها داخلی سیستم شخصی خود شروع کنید و سپس با رعایت روش های بالاحدالامکان صدای فن های خود را پایین بیاورید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه