تکنولوژی بلاکچین و نحوه ایجاد امنیت در ارز های دیجیتال با استفاده از آن

تکنولوژی بلاکچین

تکنولوژی بلاکچین و نحوه ایجاد امنیت در ارز های دیجیتال با استفاده از آن

تکنولوژی بلاکچین یک روش ابتکاری برای ذخیره اطلاعات، اجرای معاملات، انجام عملکرد ها و ایجاد اعتماد در یک محیط باز ارائه می دهد. بسیاری بلاکچین را دستیابی به موفقیت در فناوری می دانند برای رمزنگاری و امنیت سایبری، با موارد استفاده از سیستم های ارز رمزنگاری مستقر در جهان مانند بیت کوین، قراردادهای هوشمند، شبکه های هوشمند از طریق اینترنت اشیا و موارد دیگر.

فناوری پیشرفته تکامل پرداخت و رقابت جهانی را امکان پذیر می کند. ابهامات پیرامون ارز دیجیتالی هنوز فضای کافی برای تجزیه و تحلیل پذیرش، اعتماد و پیش بینی بدون محدودیت آن را که عامل اصلی گسترش شبکه هستند، باقی می گذارد. بانک ها باید فن آوری زیربنایی و امنیت این ارزهای رمزپایه را به عنوان یک روش عمومی جدید برای انتقال مالکیت ارزش در دراز مدت با دقت در نظر بگیرند. در این فصل تجزیه و تحلیل استفاده از ارزهای رمزپایه به طور کلی، به ویژه بیت کوین به عنوان پذیرش فناوری در حضور عوامل خارجی شبکه، ارائه شده است.

ارز دیجیتال و پول الکترونیک

ارز دیجیتال و پول الکترونیک

پول الکترونیکی پدیده جدیدی نیست. تجارت از طریق اینترنت باعث افزایش استفاده از فناوری های جدید شده و در نتیجه تقاضا برای روش های پرداخت الکترونیکی جدید افزایش یافته است. آنچه واقعاً جدید است پرداخت الکترونیکی در خرده فروشی و استفاده از اینترنت به عنوان بازار جدید پولی است. امروز پول به اطلاعات آماده ریز پردازنده یا پایگاه داده تبدیل می شود.

بدون شک، هدف چنین ابزاری بهبود بهره وری از روش پرداخت سنتی است. در این لحظه، هنوز هیچ استاندارد مشخصی در سازوکار بلاکچین وجود ندارد و بنابراین ما از مرزها اطلاع نداریم، بنابراین شرکت کنندگان می توانند بدون حضور تنظیم کننده به راحتی ارتباط برقرار کنند. پشت تکنولوژی بلاکچین، ارز جهانی اینترنت قرار دارد که به نوبه خود سؤالات زیادی را در مورد استفاده از مزایا و خطرات / خسارات ناشی از برنامه ایجاد می کند.

فناوری پیشرفته تکامل پرداخت و رقابت جهانی را امکان پذیر می کند. اما هنوز ابهامات مربوط به استفاده از ارز دیجیتال فضای کافی برای تجزیه و تحلیل پذیرش، اعتماد و پیش بینی بدون محدودیت آن را که عامل اصلی گسترش شبکه هستند، باقی می گذارد. دقیق تر، گسترش شبکه نیاز به وابستگی متقابل تقاضا دارد، به این معنی که شبکه، قبل از رسیدن به تعادل، باید به حداقل حجم مورد نیاز برسد. حداقل حجم شبکه “جرم بحرانی” نامیده می شود. بنابراین، نگرش عینی آینده ارز دیجیتال است و در حال حاضر به دلیل وجود “توده حیاتی” هنوز مسئله حل نشده است.

حذف و خطرات ارزهای رمزپایه

مخالفان ارزهای رمزنگاری شده استدلال می کنند که ارزهای رمزپایه بسیار ناپایدار هستند، می توانند برای پولشویی یا تأمین مالی فعالیت های غیرقانونی استفاده شوند. به عنوان مثال، در همین راستا، همفری دلایلی را بیان می کند که چرا ارز رمزپایه ارز الکترونیکی مناسبی نیست. وی خاطرنشان کرد که بیت کوین نقدینگی است و نوسان قیمت را نشان داده و ارزش پولی تخفیف یافته بیت کوین صفر است. بعلاوه، وی خاطرنشان كرد كه ارز صادركننده مركزي ندارد و هيچ مبناي مالي و اقتصادي براي ايجاد آن وجود ندارد.

 • بی ثباتی شدید – تقریباً همه فراز و نشیب های ارزش برخی ارزهای رمزپایه. این بی ثباتی در کوتاه مدت مشکل ایجاد می کند.
 • درک آن دشوار است – دریچه های رمزنگاری نسبتاً جدید هستند و دارای یک منحنی یادگیری هستند. سرانجام افراد بدون دانش مناسب سرمایه گذاری می کنند و برای چیزی که یاد نگرفته اند ضرر می کنند.
 • کمبود دانش – مردم از نحوه استفاده از حملات سایبری آگاهی ندارند و از این رو در معرض هکرها قرار می گیرند. این فناوری تا حدودی پیچیده است و بنابراین ما باید قبل از سرمایه گذاری به خود آموزش دهیم.
 • راهی برای لغو پرداخت وجود ندارد – اگر اشتباه کنید، راهی برای باز پرداخت مبلغ پرداختی وجود ندارد. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از شخص بخواهید وجوه را پس دهد و اگر درخواست شما رد شد، فقط پول را فراموش کنید.

خطرات عمده ای برای سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه که باید در میان مدت و بلند مدت مورد توجه قرار گیرند. که با برخی راه حل ها می توان آن ها را کاهش داد.

تکنولوژی بلاکچین چیست؟

 • این تکنولوژی، بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که روشی امن، در عین حال شفاف برای ایجاد، ثبت و تأیید هر نوع معامله را فراهم می کند.
 • معامله لازم نیست مالی باشد. این به سادگی هر نوع انتقال بین دو طرف است که شخصاً احتیاج به احراز هویت هر یک از طرفین و دلال شدن صرافی را دارد.
 • بلاکچین نیاز به کنترل متمرکز را برطرف می کند – در عوض تمام معاملات غیر متمرکز هستند و توسط خود پایگاه داده بلاکچین در دفتر توزیع شده تأیید می شوند.
 • برخلاف محبوب ترین مورد استفاده، تکنولوژی بلاکچین نه تنها معاملات مالی را ایمن نمی کند – در واقع می توان از آن ها برای ردیابی و تأیید هر نوع دارایی دیجیتال و همچنین کد یا قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

مزایای بلاکچین

 • نیاز به کنترل متمرکز و هزینه های اضافی را از بین ببرید.
 • اعتماد بین اعضای بلاکچین توزیع می شود.
 • معاملات با استفاده از یک جفت کلید عمومی / خصوصی صاحب دارایی به صورت دیجیتالی امضا می شوند.
 • پس از ثبت، داده های موجود در یک بلوک نمی توانند به صورت عطف به ماسبق تغییر کنند.
 • دفاتر باز و توزیع شده معاملات بین دو طرف را به طور کارآمد و به روشی قابل تأیید و دائمی ثبت می کنند.
 • معاملات لازم نیست فقط داده باشند – همچنین می توانند قرارداد های کد دار یا هوشمند باشند.

تکنولوژی بلاکچین چگونه مشکل امنیت ارزهای رمزپایه را حل می کند

تکنولوژی بلاکچین

در یک بلاکچین مجاز تراکنش ها توسط شرکت کنندگانی که قبلاً توسط دفتر شناسایی شده اند، تأیید و پردازش می شوند. حتی اگر این مورد باشد، هنوز یک چالش و مسئله اعتماد وجود دارد. چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که بلاکچین امن و قابل اعتماد است تا از تأثیر قابل توجه حمله سایبری جلوگیری کند؟ پاسخ این است که از ابتدا با ایجاد امنیت در فناوری بلاکچین، از طریق احراز هویت قوی و رمزنگاری کلید وجود داشته است.

تکنولوژی بلاکچین به مشکل از دست رفتن داده ها به دلیل مشکلات سخت افزاری یا اتصال می پردازد

آیا شما یا شخصی که می شناسید دیسک سخت کامپیوترش خراب شده باشد؟ اگر نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشد، نتیجه از دست دادن فاجعه بار داده است. مراکز داده شرکتی معمولاً از درایوهای RAID (که مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks است) برای حل این مشکل استفاده می کنند. درایوهای RAID بخش هایی از داده ها را بر روی هر یک از چندین دیسک سخت خود به روش بسیار هوشمندانه تقسیم و کپی می کنند – اگر یک دیسک خراب شود، اطلاعات کافی در هر دیسک زنده مانده برای تکثیر مجدد داده های اصلی از دست رفته بر روی دیسک خراب وجود دارد.

تکنولوژی بلاکچین یک راه حل مشابه ارائه می دهد. با این حال، داده ها به جای اینکه به چندین هارد دیسک درون یک آرایه RAID مرکزی اعتماد کنند، خود بین کاربران توزیع می شوند، بدون مخزن مرکزی و رسمی. این بدان معناست که اگر کاربری سخت افزار عمده یا خرابی اتصال را تجربه کند، سیستم می تواند بدون او پیش برود. این دقیقاً چگونه کار می کند؟ هر بار که یک تراکنش ثبت می شود (تابع گام به گام در اصطلاحات بلاکچین به عنوان “بلاک” شناخته می شود)، تمام داده های اساسی (به عنوان مثال مجموع سوابق معاملات دفتر، از ابتدا) بر روی دستگاه هر کاربر از طریق یک peer to تکثیر می شود شبکه های مختلف اگر کاربری به دلیل مشکل سخت افزاری یا اتصالی، بروز رسانی را از دست بدهد (یا کاربر جدیدی برای اولین بار به سیستم بپیوندد)، به سادگی نسخه جدیدی از “بلوک” های موجود در زنجیره معاملات تاریخی را بارگیری می کند (از این رو نام زنجیره بلوک) تا دوباره هماهنگ شوید.

تکنولوژی بلاکچین به مشکل خرابی داده ها به دلیل مشکلات سخت افزاری متناوب یا اتصال می پردازد

تنها نقاط خرابی، مانند خراب شدن دیسک سخت، در صورت تکرار شدن خطاها به راحتی قابل تشخیص هستند. از طرف دیگر، تشخیص موارد متناوب (به ویژه مواردی که شامل چندین سیستم سخت افزاری و نرم افزاری است) ممکن است دشوار باشد.

این مسئله طراحان سیستم را با مشکل روبرو می کند. در صورت بروز خطا چه کاری انجام می دهید؟ پاسخ به سناریو بستگی دارد. اگر یک سی دی صوتی پخش می کنید و به دلیل خراش یا خطای تولید، اندکی از داده های موجود در آن ضبط می شود، پخش کننده می تواند خطا را تشخیص داده و داده های باقیمانده را برای “کاذب” کردن صدای گمشده درون یابی کند. حتی ممکن است تفاوت را نشنیده باشید. اما با وجود سیستم های حیاتی، مانند هواپیما های مدرن که به حسگرها و اتوماسیون مبتنی بر نرم افزار رایانه ای برای حرکت دادن سطوح کنترل پرواز در بال، سکان و تثبیت کننده افقی متکی هستند، باید با افزودن کامپیوترهای تکراری و حسگرها اگر همه داده های آن ها مطابقت داشته باشد، همه چیز خوب است. اما وقتی داده های متناقض و غیرقابل اطمینان وجود داشته باشد (سناریویی که در علوم رایانه ای به عنوان “مسئله عمومی بیزانس” شناخته می شود)، باید اقدامات لازم برای ایجاد یک طرح “تحمل خطا” انجام شود.

چگونه بلاکچین هنگام مواجهه با خطاهای داده ای خطاها را کنترل می کند؟ در سطح پایه، بلاکچین وقتی با درخواستی روبرو می شود که نامعتبر است، در مسیر خود متوقف می شود. به عبارت دیگر، اگر با عدم تطابق داده ها در دفتر معاملاتی که بین دو طرف به اشتراک گذاشته شده است، هیچ درخواست به روزرسانی بلوک نمی تواند در شبکه پخش شود. در مورد بیت کوین، این چک ها از انتقال پول بیش از یک بار (هزینه مضاعف) جلوگیری می کند.

بلاکچین با علنی ساختن دفتر حساب، به مشکل امنیت و اعتماد داده ها می پردازد

خطاهای سخت افزاری و نرم افزاری تنها مسئله امنیت داده نیستند. بلاکچین همچنین باید از خود در برابر کلاهبرداری و سرقت عمدی محافظت کند.

دو ویژگی طراحی بلاکچین به این تلاش کمک می کند. اولین مورد تغییرناپذیری دفتر معاملات تاریخی است. به عبارت دیگر، با توجه به نحوه ساختار بلاکچین، تغییر اعداد در معاملات قدیمی بسیار دشوار است. در مورد بیت کوین، این بدان معنی است که شما نمی توانید به سوابق بازگردید و یک میلیون دلار به حساب خود اضافه کنید – برای این کار نیاز به تغییر تمام معاملات دیگر در دفتر است، بنابراین پول در حساب شما بود و نه در مال شخص دیگری است.

ویژگی دوم طراحی شبکه توزیع شده است. حتی اگر می توانید مقادیر موجود در دفتر خود را تغییر دهید، همه کاربران دیگر کپی خود از سوابق معاملات دفتر را دارند و بلاکچین این مغایرت را شناسایی می کند و اعتبار شما را باطل می کند، بنابراین از انجام یک معامله جعلی جلوگیری می کند.

به طور کلی اعتماد به معاملات بلاکچین راحت تر است زیرا دفتر به طور عمومی برای همه کاربران در دسترس است. این را با سیستم های متمرکز، مانند سیستم هایی که در یک بانک سنتی یافت می شوند، مقایسه کنید. چه اتفاقی می افتد اگر بانک اشتباه صادقانه ای انجام دهد که برای شما هزینه زیادی دارد به عنوان یک مشتری، اثبات پرونده خود دشوارتر است زیرا دسترسی مساوی به دفتر بانک ندارید.

فراتر از بیت کوین: دیدن ارزش معاملات امن مبتنی بر بلاکچین

با توجه به همه درام های منفی پیرامون ارز مجازی بیت کوین، به نوعی تعجب آور است که مدیران تجاری و آینده پژوهان فناوری هنوز هم می توانند پتانسیل زیادی را در تکنولوژی بلاکچین پیش بینی کنند. افراد باهوش متوجه شده اند که الگوریتم های بلاکچین با ارائه ابزاری برای تبادل ایمن اطلاعات به روشی قابل تأیید که رضایت همه طرف های درگیر را داشته باشد، توانایی حل تعدادی از مشکلات دیرینه تجاری را دارند.

شرکت های مشاور برجسته دنیا مانند Deloitte ،PWC و Accenture برای ارائه مشاوره های عالی در مورد چگونگی پیاده سازی سیستم های بلاکچین به مدیران شرکت قدم گذاشته اند. در همین حال، شرکت های بزرگ نرم افزاری و سخت افزاری، از IBM گرفته تا مایکروسافت گرفته تا آمازون، در حال ایجاد چارچوب های بلاکچین سفارشی و راه حل های رایانش ابری برای استفاده از این فناوری های جدید برای شرکت ها هستند.

مدیریت و ساخت زنجیره تأمین

تکنولوژی بلاکچین نوید کمک به کاهش تقلب، اتلاف و سؤاستفاده در زنجیره تأمین را می دهد. فناوری دفتر عمومی مشترک می تواند به “صادقانه” نگه داشتن شرکت های بازرگانی کمک کند در حالی که راهی مطمئن تر برای ردیابی “زنجیره حضانت” در صنایعی فراهم می کند که نیاز اساسی به تأیید اصل و بدون تخریب موجودی اقلام از جمله داروهای دارویی، پزشکی دستگاه ها، قطعات هوافضا و هواپیما و موارد دیگر. سیستم های ردیابی ایمن و دقیق مبتنی بر دفترهای بلاکچین، ردیابی سریع خرابی ها را به منبع خود آسان تر می کند و امکان اقدامات سریع تر را فراهم می کند.

چه کسی امروز از بلاکچین استفاده می کند؟

تکنولوژی بلاکچین

مجله فوربس اخیراً لیستی از 50 شرکتی را که در حال حرکت به سمت فناوری بلاکچین هستند، تهیه کرده است. سه مورد از معروف ترین این شرکت ها شامل موارد زیر اند:

 • آمازون
 • CVS
 • گوگل
 • مایکروسافت

امروزه فناوری بلاکچین موجود در پشت ارز رمزنگاری شده بیت کوین، تصور صنایع خارج از بخش فناوری، از زنجیره تأمین تولید تا بانک داری و امور مالی را به خود جلب کرده است. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.