سخت افزار

کابل SATA چیست؟ و چه تفاوتی بین انواع کابل SATA وجود دارد؟

این اتصال به عنوان جایگزینی برای اتصال PATA که به آن پورت IDE نیز گفته می شود، توسعه داده شد. اولین نسخه کابل ساتا در سال 2000 معرفی شد و پس از آن در سال 2003 ، 2004 ارائه شد که آخرین نسخه آن در سال 2008 وارد بازار شد. این آخرین نسخه با نام های SATA III ، SATA 3.0 یا SATA 6Gbps شناخته شده است.

کابل SATA چیست؟

کابل ساتا یک رابط گذرگاه داده ای رایانه ای است که امکان انتقال داده بین مادربرد و درایوهای ذخیره سازی و درایوهای دیسک نوری را فراهم می کند.

کابل های ساتا سرعت انتقال اطلاعات بالاتری نسبت به کابل های IDE قدیمی دارند. کابل های ساتا درسایزها و ابعاد مختلفی ارائه می شوند، اما طول و سایز استاندارد آن 50cm است.

تفاوت ساتا1، ساتا2 در چیست؟

از لحاظ فیزیکی هیچ تفاوتی بین این 3 کابل ساتا وجود ندارد. زیرا تمام اتصالات یکسان هستند، اما تفاوت اصلی این کابل ها در سرعت انتقال آن هاست.

SATA 1: اولین نسل از این رابط انتقال داده است و پهنای باند حداکثر 150 مگابایت در ثانیه را ارائه می دهد.

SATA 2: نسل دوم این رابط انتقال داده و پهنای باند 300 مگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد.

نکته: نکته قابل توجه در مورد کابل های ساتا این است که آن ها دارای زاویه 90 درجه می باشند و دارای یک Boss هستند، بطوریکه می توانند فقط از یک جهت متصل شوند. هرچند فقط چهار کابل به کابل ساتا وصل می شود.

انواع کابل های ساتا

  • کابل SATA داده
کابل های داده ای از نوع SATA اکثرا  دارای ظاهری صاف و پیچ خورده هستند

کابل های داده ای از نوع SATA اکثرا با پیچ خوردگی و صاف بودن مشخص می شوند. ما می توانیم کابل هایی با کانکتور مستقیم در هر دو نقطه پیدا کنیم، اگرچه برخی از کابل ها دارای کانکتور با زاویه 90 درجه هستند،اما این اتصالات فقط برای اتصال به درایوهای ذخیره سازی یا نوری در نظر گرفته شده اند.

  • کابل SATA قدرت
تمام درایو های ذخیره سازی و درایو های نوری به کمک این کابل به برق متصل می شوند

تمام درایو های ذخیره سازی و درایو های نوری به برق نیاز دارند. ما برای بر طرف کردن مشکل برق رسانی به این درایو ها کابل SATA قدرت را توصیه می کنیم. کابل های برق ساتا می توانند بین 1 تا 4 کانکتور برق داشته باشند و دارای مزیت برق رسانی به چندین دستگاه مختلف بوسیله یک کابل را دارند.

  • کابل های کوچک SATA
این نوع از کابل ساتا در ابعاد کوچک تر ارائه می شود

این کابل ها که نوع کوچک تر کابل ساتا هستند بر اساس یک رابط بسیار ساده طراحی شده اند و دارای رشته های بسیار نازکی هستند. این نوع از کابل ها فاقد غلاف های پلاستیکی کابل های SATA معمولی هستند و کانکتور ویژه ای برای سیستم های کوچک با فضا فیزیکی محدود محسوب می شوند.

  • آداپتور IDE کابل SATA
این آداپتور به گونه ای طراحی شده است که می تواند از هارد دیسک های IDE موجود در مادربردهای مدرن بهره ببرد.
آداپتور IDE کابل SATA

این آداپتور به گونه ای طراحی شده است که می تواند از هارد دیسک های IDE موجود در مادربردهای مدرن بهره ببرد. همچنین می توانیم از آن ها برای نجات اطلاعات درایو IDE استفاده کنیم.

  • کابل های میکرو SATA
این کابل با ترکیب اتصال دهنده برق و داده در همان کانکتور مشخص می شود.

این کابل با ترکیب اتصال دهنده برق و داده در همان کانکتور مشخص می شود. این نوع از کابل معمولاً برای نوت بوک ها و سیستم های جاسازی شده با فاکتور اندازه کوچک استفاده می شود.

  • کابل های ESATA
این کابل ها به منظور اتصال واحد های ذخیره سازی خارجی استفاده می شود

این کابل ها به منظور اتصال واحد های ذخیره سازی خارجی استفاده می شود که برقراری اتصال بین آن ها، فضا ذخیره سازی وسیستم بسیار محکم است، اما در حال حاضر این موارد به دلیل اینکه پورت USB 3.0 سرعت انتقال بالاتری را ارائه می دهد ، استفاده نمی شوند.

  • براکت SATA
این سوکت پورت ESATA که در اسلات PCI ( برج  کامپیوتر) نصب می شود.

این سوکت پورت ESATA که در اسلات PCI ( برج کامپیوتر) نصب می شود. در انتهای خود دارای یک اتصال SATA هستند که مستقیما به مادربرد متصل می شوند.

  • کابل های پل SATA
این مورد از انواع خود کابل نیست و جزو آداپتورهایی است که از SATA به USB تبدیل می شود.

این مورد از انواع خود کابل نیست و جزو آداپتورهایی است که از SATA به USB تبدیل می شود. این آداپتور که برای هارد دیسک طراحی شده است می تواند به شما امکان دهد که بدون باز کردن بدنه رایانه خود، یک واحد ذخیره سازی را به روشی ساده و راحت از طریق USB متصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید