آموزش, مجله تکنولوژی

تعریف تکنولوژی و اجزا اصلی آن به زبان ساده

تکنولوژی چیست؟

دو واژه تکنو و لوژی دو واژه ای هستند که از الفبا کشور یونان گرفته شده و وارد کشورمان شده اند. تکنولوژی کلمه ای است که از دو کلمه تکنو به معنا فن وهنر و لوژی هم به معنا شناخت گرفته شده است. به همین دلیل تکنولوژی به معنای شناخت فن ترجمه شده و در بین افراد جوامع مختلف جا افتاده است.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا تعریف درست و دقیقی از این واژه به شما ارائه بدهیم.

تعریف تکنولوژی

تکنولوژی چیست
تعریف تکنولوژی

هر چند برای این کلمه تعاریف مختلف و گوناگونی در نظر گرفته شده است اما با توجه به تعریفی که اکثرا در مورد آن بیان می کنند می توان تکنولوژی را به این صورت تعریف کرد:

تکنولوژی: مجموعه ای از تجهیزات، مهارت ها و دانش را تکنولوژی می گویند که کیفیت کار و سطح توانمندی سازمان ها را برای انجام وظایف و عملکرد هر چه بهتر و موثرترافراد برای توسعه محصولات وخدمات فراهم می کند.

جدیدترین تکنولوژی های دنیای گیمینگ و بازی در سال 2021

اجزا تکنولوژی

اجزا تکنولوژی کدام است
اجزا تکنولوژی

اجزا اصلی تکنولوژی عبارتند از:

  • سازمان افزار
  • سخت افزار
  • انسان افزار
  • دانش افزار

فرایند انتقال تکنولوژی

  1. شناسایی فناوری که در آن فهرستی از فناوری‌های موجود یا مورد نیاز بررسی و شناسایی می‌شوند.
  2. انتخاب تکنولوژی که در آن یک سازمان با توجه به اهداف استراتژیک و عملیاتی خود و نیز محدودیت های پیش رو دارد گزینه هایی را از میان فناوری های فهرست شده در مرحله قبل انتخاب می کند.
  3. اکتساب فناوری که در آن فناوری های منتخب، کسب شده و جهت استفاده در اختیار سازمان قرار می‌گیرند.
  4. بهره‌برداری از فناوری که در آن فناوری در تولید یا بهبود محصولات و خدمات جدید استفاده می شود و در نهایت منجر به افزایش خلق ثروت و رقابت‌پذیری مبتنی بر فناوری برای سازمان خواهد شد.
  5. حفاظت دربرگیرنده دو رویکرد است، اول حفاظت از اسرار و مزیت‌های رقابتی سازمان که در فناوری نهفته می‌باشد و جلوگیری از انتقال ناخواسته فناوری به فضای بیرونی رقابتی؛ دوم تعبیه روش‌هایی برای مستندسازی و حفاظت از تجارب و دانش افراد سازمان.
  6. یادگیری جذب و بومی‌سازی دانش فناوری مبتنی بر انجام، استفاده و تعامل با امکانات جدید که می توانند کار شما را بهبود بخشند.

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید