مجله تکنولوژی

USB 3.0 چیست و چه تفاوتی با USB 2.0 دارد؟

USB 3.0

ما در این مقاله با نام ” USB 3.0 چیست و چه تفاوتی با USB 2.0 دارد؟ ” تفاوت های میان درگاه های یو اس بی 2.0 و یو اس بی 3.0 را برای شما بیان می کنیم. در مورد کابل های USB، یو اس بی 3.0 دارای سرعت انتقال بالایی در مقایسه با یو اس بی 2.0 می باشند.

اگر به دنبال سرعت در انتقال و جابه جایی اطلاعات خود هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از یو اس بی 3.0 به جای استفاده از یو اس بی 2.0 است.

اگرچه اتصالات یو اس بی 2.0 ممکن است در پورت های 3.0 قرار بگیرد، اما نمی تواند از سرعت یو اس بی 3.0 استفاده کند. این در حالی است که کابل های یو اس بی 3.0 هنوز هم برای درگاه های یو اس بی 2.0 مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مطلب توضیح داده می شود.

برای اینکه بتوانید لذت استفاده از سرعت یو اس بی 3.0 را تجربه کنید، بهتر است از درایو و پورت یکسان استفاده کنید تا نتیجه ای درست را به شما نشان دهد.

حال به بررسی تفاوت های میان پورت های USB 2.0 و USB 3.0 می پردازیم. در ادامه چند نمونه از این تفاوت ها را برای شما بیان کرده ایم.

تفاوت های میان یو اس بی 2.0 و یو اس بی 3.0 :

1 ) تفاوت ظاهری

پورت های USB 2.0 و USB 3.0 از نظر ظاهری متفاوت هستند. تفاوتهای بین این دو نوع پورت USB را در ادامه برای شما بیان می کنیم :

USB 2.0 دارای یک “بلوک” مشکی در داخل پورت USB است.
در مقابل ، یو اس بی 3.0 دارای یک “بلوک” آبی در داخل درگاه یو اس بی است.

از این رو از طریق رنگ درگاه، می توان دریافت که پورتی که قصد اتصال دستگاه خود را به آن دارید، یو اس بی 3 است یا خیر. در کابل ها و دستگاه هایی که به پورت یو اس بی متصل می شوند نیز رنگ بندی به همین ترتیب است و رنگ آبی به معنای یو اس بی 3 می باشد. بنابراین، برای بهترین کارایی باید پورت یو اس بی و دستگاه متصل شونده، هر دو دارای بلوک آبی رنگ باشند.

پورت های USB برای USB 2.0 از نظر بصری متفاوت هستند

2 ) سرعت انتقال

سرعت انتقال یو اس بی 2، 480 مگابیت بر ثانیه (Mbps) است، در حالی که سرعت انتقال یو اس بی 3.0 4800 Mbps می باشد. این سرعت انتقال 10 برابری، به شما این امکان را می دهد تا فایل های خود را با سرعت بسیار بیشتری انتقال دهید. اما همانطور که اشاره شد، لازم است که هر دو دستگاه، از USB 3.0 پشتیبانی کنند.

3 ) میزان سازگاری با نسل های قبل

پورت های یو اس بی 3.0 کاملاً سازگار با یو اس بی 2.0 هستند. این بدان معنی است که درایو یو اس بی 2.0 یا نسخه های قبلی به پورت یو اس بی 3.0 متصل می شوند و درایو به طور عادی کار می کند.

ورت های  یو اس بی 3.0 کاملاً سازگار با  یو اس بی 2.0 هستند

لازم به ذکر است که درایو USB 3.0 با درگاه USB 2.0 سازگار است. اما درایو USB 3.0 در هنگام اتصال به پورت USB 2.0، همان میزان درایو USB 2.0 را نشان می دهد.

به عبارت دیگر، یک درایو یو اس بی 3.0 باید با درگاه یو اس بی 3.0 متصل شود تا بتواند به سرعت انتقال داده 4800 مگابیت بر ثانیه برسد، در غیر اینصورت، نهایت سرعت به سرعت پورت یا درایوی وابسته است که از نسل پایین تری برخوردار است.

4 ) تامین جریان برق

USB 2.0 قادر است تا 500 میلی آمپر جریان برق را تأمین کند، در حالیکه USB 3.0 قادر به تأمین جریان 900 میلی آمپر است و توان بیشتری را در اختیار درایو قرار می دهد.

همچنین، USB 3.0 قادر به تأمین برق بیشتر USB در هنگام نیاز و صرفه جویی در مصرف برق هنگام اتصال فلش درایو USB است. در صورتی که در USB 2.0 چنین نیست و همه درایوها با یک جریان تغذیه می شوند.

5 ) تعداد مسیر های رفت و برگشتی

USB 2.0 یک مسیر ارتباطی یک طرفه را ارائه می دهد. این بدان معناست که داده ها هم در همان مسیری که ارسال می شوند، دریافت می شوند.

بنابراین، USB 2.0 فقط می تواند داده را ارسال کرده یا داده را در زمان معین دریافت کند اما هر دو را انجام نمی دهد.

یو اس بی 3.0 از دو مسیر داده جداگانه و یک طرفه استفاده می کند، هرکدام عملکردی اختصاصی دارند: یکی برای ارسال داده و دیگری برای دریافت داده. این بدان معناست که یو اس بی 3.0 می تواند همزمان داده را ارسال و دریافت کند.

USB 2.0 یک مسیر ارتباطی یک طرفه را ارائه می دهد

6 ) تعداد سیم اتصال

USB 2.0 در مجموع چهار سیم اتصال دارد، در حالیکه USB 3.0 دارای 9 سیم اتصال می باشد. این پنج سیم اضافی به دلیل ارتباطات دوطرفه ای که USB 3.0 دارد باعث می شود، پهنای باند USB 3.0 افزایش یابد.

عملکرد برتر یو اس بی 3.0 در مقابل یو اس بی 2.0 باعث افزایش محبوبیت درایوهای یو اس بی 3.0 شده است. بسیاری از مشتری ها با دیدن قابلیت و ویژگی های یو اس بی 3.0 تصمیم به خرید این نوع درایو در مقایسه با یو اس بی 2.0 می شوند.

7 ) قیمت

از لحاظ قیمت نیز، USB 2.0 در مقابل 3.0 تفاوت زیادی دارد. مسلم است که با تمام ویژگی هایی که از درایوها و پورت های 3.0 USB بیان کردیم دارای قیمت بالاتری نسبت به یو اس بی 2.0 می باشند. به خصوص آن هایی که سریعترین سرعت انتقال را ارائه می دهند.

ممکن است بخواهید نحوه استفاده از درایو را در نظر بگیرید، بنابراین می دانید که USB 2.0 برای شما کافی است یا خیر. اگر مکرراً از آن استفاده می کنید و پرونده های عظیمی را منتقل می کنید، یو اس بی 3.0 می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد، زیرا اطلاعات را سریع تر منتقل می کند.

مطالعه مقالات مرتبط

شما می توانید برای مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله بر روی نام مقاله که در پایین آورده شده است، کلیک کنید.

درگاه USB Type-C چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید