آموزش, نرم افزار

شادوبن اینستاگرام چیست؟ + آموزش رفع آن در اینستاگرام‎

شادوبن اینستاگرام.

اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی پر طرفدار در بین اقشار مختلف جامعه است. شما نیز می توانید از طریق ساخت اکانت در این اپلیکیشن کسب و کار خود را آغاز کنید. در صورت تصمیم به شروع فعالیت مستمر در این شبکه باید دقت کنید از قوانین وضع شده توسط اینستاگرام پیروی کنید تا دچار شادوبن اینستاگرام نشوید.

توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت قوانین، اینستاگرام می تواند شما را جریمه کند و برای اعمال این جریمه پیج شما را در حالت شادوبن (فعالیت در سایه) قرار می دهد. در صورت شادوبن شدن، دچار کاهش لایک، کامنت و کاهش بازدید و در نتیجه کاهش فروش خواهید شد.

ما قصد داریم در این مقاله به بررسی شادوبن چیست؟ علت و نحوه چگونگی خارج شدن از آن بپردازیم. اگر شما نیز صاحب مشاغل مرتبط با اینستاگرام هستید و نگران کاهش بازدید پیج و کاهش فروش خود هستید، می توانید با خواندن این مقاله به جلوگیری و رفع محدودیت های اعمال شده از سمت اینستاگرام بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

شادوبن اینستاگرام (Shadowban) چیست؟

شادوبن اینستاگرام در حقیقت به نوعی جریمه است تا فعالیت کسانی که از قوانین اینستاگرام پیروی نمی کنند، محدود کند. متاسفانه، اعمال این محدودیت بدون اطلاع کاربر بوده و شما زمانی متوجه می شوید، شدوبن شده اید که تعداد لایک و کامنت و بازدید از پیج شما به طور چشمگیری کاهش یافته است. پس مراقب باشید.

Shadowban

چرا شادوبن می شویم؟

این که اینستاگرام بر چه اساسی نمایش محتوا را محدود می کند، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و به طور دقیق مشخص نیست. اما، برخی موارد احتمال بیشتری دارد. بنابراین، ما در این قسمت سعی داریم برخی از این موارد را بیان کنیم تا با رعایت آن ها دچار اعمال محدودیت های اینستاگرام نشوید. موارد اعمال محدودیت اینستاگرام عبارت اند از:

نکته: در اینستاگرام، این مسئله مشخص است که محدودیت ها برحسب سن افراد متفاوت است. اما، از آنجا که الگوریتم اینستاگرام در فاصله زمانی کمی به روز می شود. در نتیجه، تا کنون کسی از نحوه دقیق تعیین محدودیت توسط اینستاگرام چیزی نمی داند. آنچه که تاکنون مورد بررسی قرار گرفته این است که افراد نباید در فاصله زمانی یک ساعت بیش از 150 لایک، 60 فالوو یا آنفالوو و 60 لایک داشته باشند. در غیر این صورت فعالیت آن ها اسپم شناخته می شود و دچار شادوبن اینستاگرام می شوند.

 1. استفاده از ربات ها در اینستاگرام برای افزایش فالوور: اگر برای افزایش فالوور اینستاگرام، به دنبال راه حل هستید. به جای استفاده از ربات، از روش های با بازدهی ماندگار استفاده کنید. زیرا، اگر از ربات ها استفاده کنید، هوش مصنوعی اینستاگرام متوجه افزایش فالوور های فیک و تعاملات جعلی پیج (لایک و کامنت های تکراری) خواهد شد و این یکی از مواردی است که باعث ایجاد شادوبن (محدودیت فعالیت در پیج) می شود.
 2. انجام فعالیت Spammy: اینستاگرام برای سرکوب فعالیت بیش از حد ربات ها، قوانینی وضع کرده است. بنابراین، اگر کاربران نیز فعالیت بیش از حد داشته باشند (اگر ناگهان 50 حساب را دنبال کنید یا پست های زیادی را لایک و کامنت بگذارید)، اینستاگرام فعالیت کاربران را، ربات تلقی کرده و در نتیجه پیج شدوبن می شود.
 3. ریپورت شدن پیج اینستاگرام.
 4. تغییرات بیش از حد IP و استفاده از VPN های رایگان: استفاده از نرم افزار هایی مانند: فیلتر شکن که باعث تغییر IP می شوند ممنوع است. زیرا، تغییر لوکیشن زیاد از نظر اینستاگرام مشکوک است و این می تواند باعث ایجاد شادوبن اینستاگرام شود.
 5. ارسال محتوای نامناسب (نقض قوانین انجمن Instagram): این شامل انتشار پست هایی خشونت آمیز، محتوای پیشنهادی جنسی و … است.
 6. استفاده نادرست از هشتگ: استفاده از هشتگ های شکسته یا منقضی شده، هشتگ های نامرتبط و همچنین، استفاده بیش از 30 هشتگ در یک پست باعث کاهش فعالیت پیج می شود.

💥 💥💥 بیشتر بدانید: رفع ریپورت در اینستاگرام – با این راه کارها به سرعت از ریپورت خارج شو!

چطور از شادوبن اینستاگرام در اکانت خود مطلع شویم؟

پیجی دارید که در آن به صورت مستمر با تولید محتوا و فروش فعالیت می کنید و فالوور های زیادی دارید. اما، به طور ناگهانی متوجه کاهش تعداد لایک، کامنت ها و کاهش بازدیدها می شوید. در این صورت احتمال دارد که فعالیت پیج شما شادوبن (در حالت سایه) شده باشد. در این حالت می توانید جهت اطمینان موارد زیر را بررسی کنید. این شامل:

1. قسمت تعداد بازدید پست های پیج را بررسی کنید

از نوار زیر پست ها که با زدن بر روی آن می توانید تعداد بازدید های خود را ببینید، استفاده کنید. بنابراین، بر روی نوار زیر پست ها کلیک کنید تا تعداد انواع بازدید خود را ببینید. اگر گزینه ی From Explore وجود نداشت یا عدد آن بعد از مدت ها صفر “0” بود این احتمال وجود دارد که شدوبن شده باشید.

2. پست خود را با استفاده از هشتگ سرچ کنید

یکی از پست ها را با یک هشتگ خالی (هیچ پستی از آن استفاده نکرده باشد) امتحان کنید. برای این کار مراحل زیر ار به ترتیب دنبال کنید:

 • یک پست با هشتگ خاص که هیچ پستی از آن استفاده نکرده باشد، منتشر کنید.
 • سپس، آن را با استفاده از یک اکانت دیگر که پیج را فالو نکرده باشید، امتحان کنید.
 • در نتیجه، اگر با زدن هشتگ مورد نظر پست شما نمایش داده نشد، به این مفهوم است که پیج شما شادوبن شده است.

نحوه حذف شادوبن اینستاگرام (Shadowban)

در این قسمت به توضیح مختصری درباره رعایت قوانینی می پردازیم که باعث حذف شدوبن اینستاگرام می شود. هرچند قوانین خاصی برای رفع شدوبن تعیین نشده است. اما، شما می توانید براساس آزمون و خطا برای راه های رفع شدوبن اینستاگرام موارد زیر را انجام دهید. با رعایت این اصول به اینستاگرام ثابت می کنید که شما ربات نیستید و از قوانین وضع شده پیروی می کنید.

1. پیج خود را از حالت عمومی به حالت خصوصی (Private) تغییر دهید

هرچند این راه حل قطعی نیست. اما، تاکنون برخی ها گزارش داده اند که تغییر حساب کاربری می تواند تا حدودی موثر باشد.

2. از طریق اپلیکیشن اینستاگرام، Shadowban خود را به اینستاگرام گزارش دهید

در حالی که اینستاگرام ایمیل پشتیبانی رسمی دارد، توصیه می کنیم از گزینه گزارش یک مشکل “Report a Problem” در برنامه اینستاگرام استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید.
 • به قسمت پروفایل “Profile” بروید.
 • بعد گزینه “right toolbar” را انتخاب کنید.
 • سپس، بر روی گزینه تنظیمات اینستاگرام “Settings” بروید.
 • و روی راهنما “Help”ضربه بزنید و گزینه گزارش یک مشکل “Report a Problem” را انتخاب کنید.
 • در این مرحله یک پنجره با چند گزینه نمایش داده می شود.
 • سپس، گزینه چیزی کار نمی کند “Something Isn’t Working” را انتخاب کنید و پیامی را برای توصیف مشکل خود بنویسید و در آخر عذر خواهی کنید.
 Shadowban خود را به اینستاگرام گزارش دهید.

به طور خلاصه: Profile ↪right toolbar↪ setting ↪ report a problem ↪ something isn`t work

3. برنامه های جانبی و ربات های خودکار را حذف کنید

هر چند استفاده از برخی برنامه های جانبی باعث صرفه جویی در زمان می شود. اما، این می تواند خلاف مقررات ایجاد شده توسط اینستاگرام باشد و پیروی نکردن از قوانین آن می تواند مجازات به همراه داشته باشد. بنابراین، اگر در اینستاگرام از ربات یا دیگر برنامه های جانبی که از طرف اینستاگرام تایید نشده است، استفاده می کنید آن ها را حذف کنید و همچنین، از طریق وب سایت اینستاگرام پسورد خود را تغییر دهید.

برای این که بفهمید چه برنامه های تأیید نشده ای به حساب اینستاگرام تان پیوند داده اید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به قسمت تنظیمات اینستاگرام “Settings”بروید.
 • سپس، بر روی گزینه امنیت “Security” کلیک کنید.
 • سپس، بر روی گزینه برنامه ها و وب سایت ها “Apps and Websites” کلیک کنید.
 • در این قسمت باید اقدام به حذف برنامه های جانبی کنید (در اینجا شما می توانید همه برنامه های جانبی را که متصل به اینستاگرام هستند، را ببینید) .

نکته: اگر دارای API متصل شده هستند از طریق نسخه وب اینستاگرام آن را رفع کنید.

4. برای مدت کوتاهی از فعالیت در پیج خودداری کنید

اگر نگران تعاملات خود با فالوور ها هستید، می توانید بیشتر از استوری استفاده کنید. در نهایت، سعی کنید به مدت 2-3 روز از انتشار پست جدید و نوشتن کپشن خودداری کنید.

از انتشار پست جدید خودداری کنید.

راه های جلوگیری از شادوبن اینستاگرام

هشتگ های خود را مرور کنید: الگوریتم اینستاگرام هر روز در حال تغییر است و طبق این الگوریتم ممکن است برخی هشتگ ها را منقضی اعلام کند. بنابراین، هشتگ های مورد استفاده خود را مرور کنید و آن ها را در اینستاگرام جست و جو کنید تا اگر هشتگی که مرتباً از آن استفاده می کنید، ناگهان ممنوع شد، بتوانید آن را به موقع از پست خود حذف کنید. زیرا، استفاده از برخی هشتگ ها می تواند مانع ادامه فعالیت پیج شما شود.

گاهی اوقات اینستاگرام در صفحه هشتگ یک پیام کوتاه از لیست هشتگ های منقضی شده می گذارد و توضیح می دهد در صورتی که افراد از این هشتگ ها استفاده کنند، طبق قوانین جریمه خواهند شد و پست ها نمایش داده نمی شوند‎.

ما در مقاله نحوه استفاده از هشتگ ها در شبکه های اجتماعی، در سال 2021 در مورد هشتگ ها صحبت کرده ایم، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

رفع Shadowban اینستاگرام چه مدت طول می کشد؟

برای رفع آن زمان معینی تعیین نشده است و طبق گفته اکثر کاربران 2- 14 روز ممکن است طول بکشد.

سخن آخر

به این نکته توجه داشته باشید که اینستاگرام مانند دیگر پلتفرم ها در صورت عدم رعایت قوانین قدرت اعمال محدودیت را دارد و می توان گفت شادوبن (شادوبن “Shadowban” اصطلاح رسمی اینستاگرام نیست) یکی از این تکنیک ها برای اعمال محدویت کاربر در پیج است.

هرچند تا کنون این موضوع توسط تیم اینستاگرام تأیید نشده است. اما، تعداد زیادی از کاربران اینستاگرام در مورد کاهش ناگهانی نمایش پست های خود گزارش داده اند. آن ها می گویند نمایش محتوا از طریق هشتگ ها در صفحه جست و جو برای کاربران غیر قابل نمایش شده است.

بنابراین، اگر قوانین اینستاگرام را رعایت نکنید، ممکن است بدون اطلاع قبلی دچار محدودیت فعالیت در پیج شوید و از آنجا که زمان رفع آن نیز نامشخص است باعث کاهش تعاملات و کاهش بازدید پیج و در نهایت کاهش فروش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید