مجله تکنولوژی

اسکن و رفع خطای هارد دیسک و افزایش سرعت کامپیوتر

نرم افزارهایی برای اسکن و رفع خطای هارد دیسک وجود دارد اما بهترین روش همان روش دستی است که از داخل ویندوز به چک کردن درایو مشغول شویم. اما بگذارید قبل از شروع به چک کردن هارد به طور خلاصه به چند نکته جهت افزایش سرعت کامپیوتر اشاره کنم.

اسکن و رفع خطای هارد دیسک:

افزایش سرعت کامپیوتر

افزایش سرعت کامپیوتر
1-حذف فایل های موقت ؛ فایل های موقت “temporary file” فایلهای غیر ضروری ایی هستند که هر روز به خاطر اجراء دستورات معینی ایجاد می شوند و به مرور زمان انباشته شده و موجب کندی سرعت کامپیوتر می شوند لذا خوب است که هر از گاهی این فایل ها را حذف کرد که بهترین نرم افزار برای این کار ، نرم افزارCCleaner می باشد.
2-حذف نرم افزارهای اضافی ؛ خیلی از نرم افزارها بلااستفاده در سیستم ماندن که روی عملکرد سیستم تاثیر دارد و موجب کندی کامپیوتر می شود بنابراین هر چقدر که نرم افزارها بیشتر شود به نسبت سرعت سیستم کاهش خواهد یافت لذا به کنترل پنل Control panel رفته و از بخش برنامه ها ، هر کدام که مورد نیاز نیست را حذف کنید.
3-استفاده از آنتی ویروس ؛ یکی از دلایل کندی سرعت کامپیوتر ویروس ها می باشند لذا مهمترین اقدام داشتن یک آنتی ویروس است.
4-کامپیوتر را صحیح خاموش کنید؛ برای خاموش کردن کامپیوتر حتما از آیکون “Shut down” موجود در منوی استارت استفاده کنید و بعد از خاموش شدن کامپیوتر، از برق بکشید. خاموش کردن کامپیوتربا دکمه پاوری که برای روشن کردن کامپیوتر تعبیه شده ، موجب بروز مشکل در فایل های سیستم عامل خواهد شد.

3 ترفند بالا بردن سرعت خاموش شدن ویندوز

5-کاهش آیکون های دسکتاپ؛ سعی کنید آیکون های دسکتاپ را کاهش دهید و به غیر از چند آیکون مهم بقیه را حذف کنید.
6-فضای خالی در درایو ویندوز؛ حتما فضایی خالی در درایو ویندوز ( که معمولا درایو Cمی باشد) باقی بگذارید ، کاربران ویندوز 7 همیشه از این مشکل پر شدن درایو رنج میبرند.

چرا باید مقداری از فضای درایو C یا درایو ویندوز را خالی گذاشت؟

7-غیر فعال کردن نرم افزارهایی که هنگام روشن شدن سیستم کار میکنند ؛ موقعه روشن کردن سیستم باید چند دقیقه ایی صبر کنیم تا برخی برنامه ها بارگذاری شوند اما می توان تمام آنها را غیر فعال کرد که همزمان با روشن شدن سیستم شروع به کار نکنند ، چون موجب کاهش سرعت کامپیوتر می شوند البته برخی از این برنامه ها لازم است که با بالا آمدن سیستم مشغول شوند.

فعال کردن نرم افزارهایی که هنگام روشن شدن سیستم کار میکنند
به هر حال برای متوقف کردن این نرم افزارها ، Run را اجراء کرده و عبارت msconfig را داخلش نوشته و اینتر بزنید سپس Start Up را انتخاب نموده و بعد از آن تیک کنار برنامه ایی که نمی خواهید هنگام روشن شدن کامپیوتر اجراء شود را بردارید و OK کنید.
تا اینجا هفت مرحله برای افزایش سرعت کامپیوتر ذکر شد حالا مرحله هشتم می توان اسکن هارد دیسک را اضافه کرد.
در مرحله هشتم که مربوط به موضوع این بخش می شود با اسکن هارد دیسک در حقیقت کندی سرعت کامپیوتر را برطرف خواهیم کرد بنابراین باید وارد My Computer شده و داریو مورد نظر را انتخاب میکنیم به طور مثال درایو D را انتخاب میکنم و کلیک راست کرده و “Properties” را میزنم.

روی درایو کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید
سپس به تب “Tools” رفته و روی “Check Now” کلیک میکنم.

روی “Check Now” کلیک میکنم
پنجره جدید باز می شود ، تیک “Scan for and attempt recovery of bad sectors” را زده و سپس برای شروع اسکن روی “start” کلیک میکنم.

تیک “Scan for and attempt recovery of bad sectors” را بزنید
با توجه به حجم درایو نیاز به زمان است ، سیستم را به حال خود رها کرده تا فرایند اسکن هارد تمام شود سپس نسبت به همه ی درایوها این کار را انجام دهید. هنگامی که درایو ویندوز را بخواهید شروع کنید به شما هشدار می دهد که ابتداء باید سیستم ریستارت شود پس اول سیستم را دوباره راه اندازی کرده تا شروع به اسکن کند.

فروشگاه تک یک

فروشگاه آنلاین تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر