خنک کننده مایع سی پی یو یا واتر کولینگ چیست؟

خنک کننده مایع سی پی یو

خنک کننده مایع سی پی یو یا واتر کولینگ چیست؟

شما با مطالعه مقاله خنک کننده مایع سی پی یو می توانید با نحوه ی عملکرد این خنک کننده ها آشنا شوید. و اگر قصد خرید یک خنک کننده مایع را دارید می توانید این مقاله را مطالعه کرده و خرید بهتری داشته باشید.

این روزها از سیستم های کامپیوتری استفاده های زیادی می شود و اگر دقت کرده باشد صدای فن های کامپیوتر را شنیده اید که ممکن است برای مدت طولانی آزار دهنده باشد.از طرفی وجود این فن ها برای سیستم های ما الزامی است تا از گرم شدن سیستم جلوگیری کند.

کیس بخش مهمی از سیستم های ماست به این دلیل که داخل کیس قطعات بسیار زیادی وجود دارند که درصورت گرم شدن آسیب جدی به آن ها وارد می شود به طور کلی تمام خنک کننده های کیس با این گرما مقابله می کنند و آن را دفع می کنند.

اگر چند فن داخل کیس باشد صدای این فن ها زیاد می شود. حال ما به جای استفاده از چند فن می توانیم از یک خنک کننده مایع یا به اصطلاح واتر کولر استفاده کنیم. این خنک کننده ها که به طور کامل در زیر آن ها را توضیح داده ایم باعث خنک شدن تمام قسمت های سیستم ما می شود.

حال به بررسی عملکرد خنک کننده مایع سی پی یو و نحوه خنک کنندگی آن می پردازیم.

خنک کننده مایع سی پی یو

عملکرد این واتر کولرها مشابه رادیاتور ماشین است که هر دو از یک قانون به نام قانون ترمودینامیک پیروی می کنند. بر طبق این قانون گرما از جسم گرم به سرد منتقل می شود و جسم سرد را گرم میکند به همین ترتیب جسم گرم هم گرما از دست می دهد و خنک تر می شود.

داخل رادیاتور ماشین هم همین سیستم پیاده می شود. آبی که معمولا دارای زد یخ است داخل موتور ماشین به حرکت در می آید و قطعات موتور را سرد و خنک می کند این در صورتی است که خود آن آب گرم می شود و مجدد به رادیاتور باز می گردد تا این آب دوباره خنک شود و این فرآیند گفته شده مجددا تکرار شود

در این مرحله باید به ین نکته هم توجه کرد که رادیاتور گرمای خود را به وسیله ی فن ها به خارج از رادیاتور منتقل کند. تا بتواند در چرخه ی بعدی آب را مجددا خنک کند.

گرمایی که در موتور ماشین به وجود می آید گرمای ناشی از سوختن بنزین یا سایر سوخت هاست در صورتی که گرمایی که داخل سیستم های کامپیوتری ایجاد می شود ناشی از حرکت الکترون‌ها در مدارها است.

واترکولینگ داخل سیستم کامپیوتری

خنک کننده مایع سی پی یو
کیس دارای خنک کننده مایع

در کامپیوترها از هیت سینک یا فن ها برای کنترل گرما استفاده می شود که قطعاتی تمام فلز می باشند که سطح تماس آنها با هوا زیاد است.

پردازنده هیت سینک را گرم می کند و این هیت سینک ها گرما را به هوا منتقل می کنند و در آخر فن های موجود این گرما را از اطراف پردازنده و هیت سینک دور می کند.

این حالت در صورتی است که گرمایی که تولید می شود بیشتر از توان این خنک کنندها نباشد در غیر این صورت بهتر است از خنک کننده های مایع برای سرد کردن قطعات استفاده می شود.

این نکته نیز حائز اهمیت است که رسانندگی آب بیشتر از هوا است. ولی ظرفیت گرمایی ویژه آب بالاتر است. یعنی دیر تر گرم می شود.

این سیستم خنک کننده ازنظر عملکرد بسیار شبیه خنک کننده ها ی خودرو هستند. که از قطعا زیر تشکیل شده اند. یک پمپ که مایع خنک کننده را به جریان در می آورد یک رادیاتور که گرما را به هوا منتقل می کند و یک فن که هوای گرم را از اطراف دور کند و در نهایت لوله هایی که این مسیر ها را به هم وصل کند.

در سیستم های کامپیوتری بسیاری از قطعات وجود دارند که در اثر تماس مستقیم با مایعات می سوزند وکارآیی خود را از دست می دهند به همین دلیل در سیستم های کامپیوتری این مایع از مجاورت این قطعات می گذرد و آنها را خنک می کند.

درواقع از قطعه ای به نام واتر بلاک استفاده می شود که همانند هیت سینک عمل می کند. این واتر بلاک ها از جنس مس و آلومینیوم ساخته می شوند که بتوانند جاذب خوب گرما باشند. و در واقع شبکه هایی هم برای عبور این مایع در آن قرار دارد.

در واتر کولرها مایعات نقش مهمی دارند که معمولا از آب مقطر برای آنها استفاده می شود. به دلیل آنکه ناخالصی آن بسیار کم است رسوب نمی کند. و اگر مقداری رنگ هم داخل آن باشد باعث زیبا تر شدن داخل کیس شما می شود.

این نکته نیز می تواند مهم باشد که برخی از شرکت های سازنده، این خنک کننده ها را داخل سیستم خود قرار می دهند و لازم به نصب مجدد شما نمی باشد.

و نکته ی بعدی اینکه مدل های آماده ی این خنک کننه ها هم در بازار وجود دارند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. که در این صورت امکان شخصی سازی این خنک کننده ها را از شما می گیرد.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه