مجله تکنولوژی

HTTP3 چیست و چگونه باعث بهبود سرعت اینترنت می شود؟

HTTP3

وقتی صحبت از اینترنت می شود هدف همیشه سرعت است. صاحبان سایت برای بهبود سرعت سایت خود می توانند از HTTP3 جدید استفاده کنند و هنگامی که مرورگر شما پروتکل جدید را تصویب کرد، متوجه دانلود سریع تر داده ها خواهید شد.

HTTP3 چیست؟

HTTP یا پروتکل انتقال HyperText پروتکلی ای است که توسط شبکه جهانی وب استفاده می شود و به شما امکان می دهد لینک های صفحه وب را باز کنید. هدف اصلی آن برقراری ارتباط با یک وب سرور است.

این پروتکل در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 تدوین شد و در سال 1991 به انتشار عمومی رسید. تقریبا حدود بیست سال از انتشار نسخه اول گذشته بود تا اینکه نسخه دوم HTTP2 در سال 2015 منتشر شد.

نسل دوم HTTP از خط لوله و فشرده سازی داده ها برای سریعتر شدن اتصال استفاده کرد. با گذشت مدت زمان چهار سال HTTP3 کار خود را در مرورگر ها و وب سایت ها آغاز می کند و قول می دهد اینترنت را سریعتر کند.

HTTP3 به عنوان جایگزینی مدرن تر برای HTTP2 تصویب شده است. این ترکیبی از چندین فن آوری است که با هم کار می کنند تا هم سرعت و هم امنیت را هنگام دسترسی به اطلاعات در اینترنت بهبود بخشند.

HTTP3

این فناوری جدید سریعتر داده ها را ارسال می کند، در برابر خطا ها کمتر مستعد می شوند و تأخیر را کاهش می دهند به طوری که با کلیک روی لینک، سایت سریع بارگیری را شروع می کند.

HTTP3 همچنین دارای رمزگذاری داخلی است، بنابراین نیازی به تعیین جداگانه HTTPS نیست. رمزگذاری TLS (Transport Layer Security) 1.3 را اجرا می کند.

این همان پروتکل است که “S” را در HTTPS قرار می دهد.

HTTP3 مبتنی بر QUIC است و قبلاً با HTTP-over-QUIC شناخته می شد. QUIC یا اتصال سریع اینترنت UDP یک پروتکل است که توسط گوگل تهیه شده است.

HTTP3 چگونه کار می کند؟

تمایز مهم بین HTTP2 و HTTP3 نحوه ارسال بسته های داده از طریق اینترنت است.

HTTP3 جدید به جای TCP از UDP استفاده می کند. TCP و UDP پروتکل هایی هستند که برای ارسال بیت داده ها از طریق اینترنت استفاده می شوند.

با این حال با TCP بسته های اطلاعاتی از طریق یک روش مرتب شده، با خطا و قابل اعتماد ارسال می شوند.

به نظر می رسد عالی است اما اگر حتی یک بسته در حین انتقال گم شود می تواند کل فرایند را خراب کند، مانند یک تصادف باعث ایجاد ترافیک می شود.

HTTP3 از پروتکل UDP استفاده می کند و اطلاعاتی را بدون سفارش و بررسی خطا ارسال می کند. کمتر از TCP قابل اعتماد است اما سریعتر است.

در صورت گم شدن بسته ها برنامه ای که شما استفاده می کنید می تواند مجدداً بسته های مفقود شده را ارسال کند.

جدید ترین پروتکل HTTP یک اتصال واحد ایجاد می کند که می تواند چندین جریان داده مانند HTML JavaScript ،CSS و تصاویر را همزمان بفرستد.

پس از برقراری اتصال داده ها با استفاده از پروتکل UDP شروع به گردش می کنند. بسته ها به هر ترتیب جریان می یابند و باعث انتقال سریع تر می شوند.

از کجا می توان آن را دریافت کرد؟

HTTP3

فقط صبر کنید، به زودی خواهید فهمید که اینترنت بدون هیچ هزینه ای برای شما این کار را انجام خواهد داد.

سرانجام مرورگر شما به HTTP3 تغییر می کند. اگر مشتاق هستید که آن را امتحان کنید مرورگرهای Chrome و Firefox به نسخه های آزمایشی از آن دسترسی دارند.

در Chrome می توانید Flag را فعال کنید تا از آن به صورت آزمایشی استفاده کند:

زمان مورد نیاز: 2 دقیقه.

استفاده از HTTP3 در نسخه آزمایشی کروم

  1. chrome://flags را در نوار آدرس گوگل کروم خود تایپ کنید.

  2. تنظیمات “Experimental QUIC protocol” را پیدا کرده و آن را فعال کنید.

در Mozilla Firefox نیز می توانید نسخه بتا Firefox Nightly را دانلود کنید.

مرورگر های مبتنی بر Chromium مانند Opera و Microsoft Edge فناوری HTTP3 را از گوگل به ارث می برند.

Cloudflare در حال حاضر گزینه استفاده از HTTP3 را به مشتریانی که در لیست انتظار بوده اند می دهد.

کاربران آن ها قادر خواهند بود از این به روز رسانی ها در سایت های خود استفاده کنند و سریع تر آن ها را انجام دهند.

فیس بوک و گوگل در واقع مدتی است که از این فناوری استفاده می کنند.

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید