Android System WebView چیست؟ + نحوه فعال و غیر فعال سازی آن!

Android System WebView

Android System WebView چیست؟ + نحوه فعال و غیر فعال سازی آن!

ممکن است در گوشی موبایل خود با برنامه ای به نام اندروید سیستم وب ویو (Android System WebView) مواجه شده باشید. این نرم افزار به برنامه های دیگر در گوشی اندروید شما امکان می دهد، محتوای وب را بدون نیاز به باز کردن مرورگر پیش فرض گوشی نمایش دهند. با این وجود، از زمان اندروید 7.0 نوقا، که عملکرد خود را در کروم گنجانده است، کمی پیچیده تر است. این مقاله توضیح می دهد که دقیقاً چه کاری انجام می شود و آیا می توانید با خیال راحت آن را غیرفعال کنید یا خیر.

Android System WebView چیست؟

این برنامه به طور پیش فرض روی سیستم عامل اندروید نصب و در پس زمینه مشغول است. برنامه Android System WebView، به برنامه هایی که شما دانلود و روی گوشی نصب می کنید، اجازه می دهد تا صفحه های وب را داخل خود برنامه باز کنید، به جای اینکه صفحه وب روی مرورگر پیش فرض گوشی باز شود. در واقع سایت ها و صفحات وب، لینک ها را داخل خود برنامه، بدون باز کردن در مرورگر یا بستن برنامه نمایش می دهد.

برای اینکه عملکرد این برنامه را بهتر بفهمید فرض کنید، وقتی داخل برنامه ای مانند فیسبوک هستید، وقتی روی لینک سایت یا مقاله یا هر چیز دیگری کلیک کنید، صفحه وب داخل خود برنامه باز می شود، به جای اینکه از برنامه خارج شود و در مرورگر دیگری مانند گوگل کروم یا فایرکس باز شود.

برای ساده شدن این فرایند، گوگل برنامه Android System WebView را برای باز کردن صفحات وب داخل برنامه ها قرار داد. البته همه ی اپلیکیشن ها از این ویژگی WebView پشتیبانی نمی کنند.

 Android System WebView چیست؟

گوگل در اندروید Android 5.0 Lollipop تصمیم گرفت این ویژگی را از سیستم عامل جدا کند و به صورت برنامه مخصوص در فروشگاه گوگل پلی قرار دهد تا بتواند به جای به روز شدن و آپدیت های شرکت سازنده گوشی، بروزرسانی کرده و جلوی شکاف های امنیتی را بگیرد.

اگر اندروید گوشی خود را به نسخه 7 ارتقا دهید، متوجه خواهید شد که برنامه Android System WebView غیر فعال است یا در میان برنامه های سیستم وجود ندارد. دلیلش این است که گوگل آن را برداشته و ویژگی وب ویو را در مرورگر گوگل کروم (پیش فرض گوشی های اندروید) ادغام کرده است.

آیا به اندروید سیستم وب ویو نیاز است؟

پاسخ کوتاه به این سوال بله است، شما به Android System WebView نیاز دارید. در این جا یک استثنا وجود دارد. اگر از Android 7.0 Nougat ،Android 8.0 Oreo یا Android 9.0 Pie استفاده می کنید، می توانید با خیال راحت این برنامه را بر روی گوشی همراه خود غیرفعال کنید و عواقب نامطلوبی را متحمل نشوید.

این به این دلیل است که گوگل آن را برداشته و ویژگی WebView را در مرورگر گوگل کروم پیشفرض بیشتر گوشی های اندروید، اذغام کرده است که برای حفظ شارژ باتری و فراهم شدن فضا بهتر است.

نحوه غیر فعال کردن سیستم وب ویو

ابتدا به تنظیمات (Settings) بروید. روی برنامه ها کلیک کنید و به قسمت نمایش سیستم بروید. به سمت پایین پیمایش کنید و روی Android System WebView کلیک کنید و سپس روی غیرفعال کردن ضربه بزنید.

نحوه غیر فعال کردن سیستم وب ویو

لازم به ذکر است که نمی توانید Android System WebView را حذف نصب کنید، زیرا این یک برنامه سیستمی است. با این وجود می توانید به روزرسانی ها را برای آن حذف نصب کنید. در صورت نیاز به فضای ذخیره سازی اضافی، این کار را می توانید انجام دهید، اگرچه لازم به یادآوری است که به روزرسانی ها معمولاً حاوی رفع اشکال های مهم هستند، بنابراین از نظر امنیتی احتمالاً ایده خوبی نیست.

با فرض اینکه در این حالت از لحاظ امنیتی نگران نیستید، می توانید با باز کردن فروشگاه Google Play Store در تلفن خود، Android System WebView را پیدا کنید و سپس روی حذف نصب ضربه بزنید و به روزرسانی های System WebView را حذف نصب کنید. باز هم، این فقط در صورت استفاده از نسخه های فوق الذکر Android توصیه می شود، زیرا Chrome – به جای Android System WebView – وظایف WebView را برای این سیستم ها مدیریت می کند.

اگر اندروید مارشمالو 6.0 به بالا دارید، اکیدا توصیه می کنیم اندروید وب ویو را غیر فعال نکنید یا به روزرسانی های آن را حذف نکنید.

منبع: digitaltrends