مجله تکنولوژی

4 روش برای فعال و غیرفعال کردن USB در کامپیوتر

4 روش برای فعال و غیرفعال کردن USB در کامپیوتر

غیرفعال کردن USB از طریق رجیستری Registry
برای این کار به منوی استارت Start رفته سپس Run را اجراء کنید (کلید ویندوز+R) حالا دستور regedit را وارد کرده و اینتر Enter را بزنید. خوب به مسیر زیر بروید:
[quote]HKEY_LOCAL_MACHINE+SYSTEM+CurrentControlSet+Services+USBSTOR[/quote]
بروید و روی Start دابل کلیک کرده و اقدام به تغییر ارزش برای 4 کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

غیرفعال کردن USB از طریق رجیستری Registry
برای فعال کردن پورت های USB همان مراحل را تکرار کرده اما ارزش را به 3 تغییر دهید(4 برای غیرفعال کردن و 3 برای فعال کردن درگاه یو اس بی میباشد) نکته قابل توجه در اینجا این است که در این روش عمل فلش مموری یا فضاهای ذخیره سازی دیگر مثل رم و … غیر فعال می شوند نه کیبورد و ماوسی که به سیستم از درگاه USB متصل هستند.

 

غیرفعال کردن درگاه USB از طریق Device Manager

غیرفعال کردن درگاه USB از طریق Device Manager

از طریق مدیریت Device Manager می توان ورودی USB را غیرفعال کرد. روی My Computer کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید سپس روی Device Manager زده و به دنبال پورت USB بگردید مثل تصویر زیر ، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Disable برای غیرفعال کردن را انتخاب کنید سپس هر وقت خواستید به حالت قبل برگردانید کلیک راست کرده و Enable را انتخاب کنید.

 

جلوگیری از انتقال فایل ها برای فلش مموری

با ویرایش رجیستری می توان انتقال و نوشتن روی فلش مموری را مدیریت کرد فقط باید این فایل را دانلود کنید سپس از فشردگی خارج کرده ، حالا دو تا فایل میبینید فایل DisableUSBWrite برای غیرفعال کردن فلش یعنی چیزی نمیتوان روی فلش ریخت و فایل EnableUSBWrite که برای فعال کردن رایت روی فلش است و در واقع با این فایل فلش را به حالت قبلش برمیگردانیم ، حتما باید کامپیوتر را مجدد راه اندازی کنید تا دستور فعال شود.

ابزار Network Administrator برای کنترل USB روی شبکه

ابزار Intelliadmin USB Drive Disabler یک ابزار جالبی است که به شما اجازه می دهد تا پورت USB کامپیوتر را مدیریت کنید و به عبارتی فعال یا غیرفعال کنید بلکه حتی می توانید درگاه های USB سایر سیستم های روی شبکه را مدیریت کنید این ابزار بخشی از برنامه Network Administrator است که از طریق آن امکان مدیریت تغییرات روی سیستم های شبکه اینترنت وجود دارد.

کاری که شما باید انجام دهید این است که روی Select Action کلیک کرده و USB Drive Disabler را انتخاب نمایید سپس بعد از آن ، سیستم های شبکه مورد نظر را انتخاب کرده تا USB غیرفعال شود و یا حتی سیستم خودتان را می توانید انتخاب کنید حالا Click to Start را بزنید.