آموزش

4 ترفند تشخیص تعداد هسته های پردازنده و سی پی یو CPU

ترفند اول: از طریق پنجره سیستم اینفورمیشن System Information

بهترین طریقه تشخیص هسته های پردازنده همین روش است مخصوصا اگر بخواهید جزئیات بیشتری از کامپیوتر بدانید ، برای اینکه تعداد هسته های پردازنده ها را تشخیص دهید عبارت System Information را در فیلد جستجوی ویندوز بنویسید ، حالا پنجره سیستم اینفورمیشن را باز کنید ، این پنجره حاوی اطلاعاتی مخصوص کامپیوتر می باشد ، خوب برای تشخیص تعداد هسته های پردازنده دنبال Processors بگردید در کنار آن تمامی اطلاعات مربوط به پردازنده را می بینید که در بین آنها تعداد هسته ها Core نیز قرار دارد.

تشخیص تعداد هسته های سی پی یو از طریق پنجره سیستم اینفورمیشن System Information
راه دیگر برای دسترسی به پنجره سیستم اینفورمیشن System Information این است که پنجره Run را با کلیدهای Windows + R از کیبورد اجراء کرده سپس دستور msinfo32 را داخل فیلد آن نوشته و OK کنید تا با سیستم اینفورمیشن روبرو شوید ، از آنجا همه ی اطلاعات کامپیوتر و لپ تاپ را می توان دید.

ترفند دوم: از طریق تسک منیجر Task manager 

اگر روی کامپیوتر ویندوز 10 نصب است کار ساده تر خواهد بود ، برای تشخیص تعداد هسته های پردازنده سراغ تسک منیجر Task manager بروید بنابراین برای باز کردن آن کافی است کلیدهای Ctrl + Shift + Esc را از کیبورد با هم فشار دهید و یا روی آیکون ویندوز کلیک راست کرده و تسک منیجر Task manager را انتخاب نمایید و یا اینکه روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه Task manager را انتخاب کنید و در ویندوز 7 نیز می توانید از میانبر CTRL + ALT + DELETE استفاده کنید به هر حال بعد از آن به تب دوم Performance رفته و از آنجا به بخش سی پی یو CPU بروید حالا اگر سمت راست را نگاه کنید اطلاعاتی از پردازنده را خواهید دید از جمله تعداد هسته های پردازنده و سرعتش و همچنین نمودارعملکرد پردازنده کامپیوتر را برای تشخیص نحوه عملکرد پردازنده می بینید.

ببینید: ترفندی با تسک منیجر Task Manager برای حفظ عملکرد سی پی یو CPU

به طور پیشفرض شما یک نمودار یا گراف graph را می بینید اما می توانید روی نمودار کلیک راست کرده و از Change graph to گزینه پردازنده های منطقی Logical processors را انتخاب کنید. همچنین اطلاعاتی در مورد حافظه پنهان L1 cache, L2 cache and L3 cache نمایش می دهد که در واقع انبارهای سی پی یو محسوب می شوند که به پردازنده اجازه می دهند تا برای پردازش سریع فرمان ها را ذخیره کنند.

البته در ویندوز 10 نیاز به تغییر نیست چون Sockets و Cores و Logical processors را نشان می دهد ، ولی در ویندوز 7 متفاوت است ، بنابراین باید به تب View رفته و از منوی باز شده CPU History و سپس One Graph Per CPU را انتخاب کنید.

ترفند سوم: از طریق اینترنت و موتور جستجوگر گوگل

در این روش باید کامپیوتر شما به اینترنت متصل باشد چون از موتور جستجوگر گوگل استفاده می کنیم بنابراین باید نام پردازنده را داخل فیلد جستجوی گوگل نوشته و از نتایج گوگل سایت رسمی پردازنده را انتخاب کنید مثلا پردازنده من اینتل i5-540M است که تمام اطلاعات مربوط به آن را در تصویر مشاهده می کنید.

ترفند چهارم: از طریق نرم افزار

روش دیگر تشخیص هسته های پردازنده از طریق نرم افزارهای مخصوص این کار امکان پذیر است که حتی می گویند پردازنده شما از مجازی سازی ، vt-x, SSSE3 و غیره پشتبانی می کنند یا نه.

 

در اینجا من دو نرم افزار محبوب Speccy و HWiNFO را معرفی میکنم که جزئیات سی پی یو و هر سخت افزار دیگر را به شما می گویند.

خلاصه این که از طریق این ترفندها می توانید تعداد هسته های پردازنده لپ تاپ یا کامپیوتر خود را تشخیص دهید. و دقت داشته باشید که برای خرید سیستمی با بیش از دو هسته برای کارهای شرکتی ویندوز 10 پرو Windows 10 Pro نیاز هست.
ویندوز 10 می تواند تا حداکثر 32 هسته برای ویندوز 32 بیت و 256 هسته برای نسخه 64 بیت را پشتیبانی کند که واقعا می شود لذت برد.