نسل جدید کیبورد های سفارشی با قابلیت سرهم سازی دلخواه، انقلابی در ارگنومی

کیبورد های سفارشی

نسل جدید کیبورد های سفارشی با قابلیت سرهم سازی دلخواه، انقلابی در ارگنومی

کیبورد GergoPlex

“این واقعاً یک کیبورد است؟” ممکن است شما نیز این سؤال را از خود بپرسید وقتی این تصویر را می بینید. اگر شما نیز از آن دسته افرادی باشید که هر بار موقع خرید کیبورد جدید با خود آرزو می کنید کاش می شد این کیبورد بیشتر به دلخواه شما باشد، توصیه می کنم این مطلب را از دست ندهید. از طیف وسیعی از دستگاه های ورودی که در طی سال های گذشته برای کامپیوترها عرضه شده اند، از میان همه تغییرات و تحولات در طرح کلاسیک AT، تعداد کمی از آن ها تا این حد خاص و سفارشی به نظر می رسند.

کیبوردهای کاملا سفارشی GergoPlex با 36 کلید، از آن دسته تحولات بسیار جال و انقلابی در تولید کیبورد است که در مقایسه با بقیه مدل ها بسیار متفاوت، قابل تنظیم، و صادقانه بگویم خام تر از هر مدلی است که تا به حال دیده اید.

کیبورد مکانیکی چیست؟

برای شروع مهم است که بدانید صفحه کلید مکانیکی چیست. به احتمال زیاد همه شما تا به حال تجربه استفاده از کیبورد های مکانیکی را داشته اید؛ ممکن است به صورت فشردن کلید ها برای تایپ کردن، بازی کردن یا هر کار دیگری بوده باشد. هر کلید روی کیبورد مکانیکی یک سوئیچ گسسته و الکتریکی است. در واقع با فشار دادن یک کلید، یک فنر فشرده می شود و یک مدار الکتریکی کامل می شود که کنترلره به عنوان عمل کیپرس می فرستد.

کیبورد های غشایی

کیبورد های غشایی

گزینه دیگر که جدیداً رایج شده است، کیبورد های غشایی هستند که از وصله های تماس فنری به نام لنت های فشار استفاده می کنند. کیبورد های غشایی معمولاً در دستگاهای کپی یا مانند آن استفاده می‌شود. طراحی متداول آن یک طراحی سه لایه است. لایه اول که بالاترین لایه هست شامل کاراکتر های حروف می‌باشد. لایه دوم لایه فاصله است که لایه اول را از لایه سوم بالاتر نگه میدارد.

تا هنگامی که دکمه‌ها فشار داده می‌شوند اتصال برقرار شود. و لایه آخر لایه مدار است. که مشخص می‌کند کدام کلید فشار داده شده است.شاید این نسل از کیبوردها بدترین نوع یا بهترین نوع در تمام زمان ها باشد. نسبت به ابتدای عرضه شدن این کیبورد ها، کیبوردهای غشایی بسیار بهتر شده اند و کلیدهای فیزیکی و احساس آن بهبود یافته، همراه با دوام بیشتر و هزینه کمتر ارائه می شوند. با این حال، برای سنت گرایان، کیبورد های مکانیکی همیشه بهترین خواهند بود.

کیبورد های سفارشی چیست؟

کیبورد های مکانیکی سفارشی، جایگزینی برای صفحه کلیدهای معمولی هستند که در مواردی کیفیت بالاتری می توانند داشته باشند. بخش های مورد استفاده در یک کیبورد مکانیکی سفارشی می تواند دارای دو ویژگی باشد (که برای همین ویژگی ها است که افراد علاقه مند به این ابزار از آن استفاده می کنند):

  • قطعات دارای کیفیت بالاتر
  • فرم فاکتور غیر استاندارد ولی دلخواه صفحه کلید

کیفیت بالاتر قطعاً نیازی به توضیح ندارد چرا که همه می دانیم در صورتی که بخواهیم یک کیبورد سفارشی داشته باشیم قطعاً در آن از قطعات بهتر و با کیفیت تری استفاده می کنیم. علاوه بر کیفیت بالاتر، کیبوردهای سفارشی می توانند در مواردی حتی ظاهر بهتری داشته باشند و احساس بهتری را به کاربر انتقال دهند. این کیبورد ها به طور مثال می توانند رنگ های متنوع و دلخواه کاربر را داشته باشند و به علت استفاده از زیرساخت های بهتر قطعاً از کیبورد های معمولی بهتر اند. یکی دیگر از دلایل آن هم دارا بودن سوئیچ هایی عالی به همراه بلوک هایی مقاوم از جنس آلومینیوم می باشد.

حال، اگر به کالبد شکافی کیبورد برای افزودن روانکار و فنرهای عالی با وزن سفارشی علاقه دارید، خودتان را آماده کنید.

ساخت کیبورد های سفارشی

از آنجا که کلیدهای تکی فقط سوئیچ های الکتریکی هستند، ساخت یک کیبورد کاملاً سفارشی نسبتاً ساده است. چیزی در مورد طراحی صفحه مدار چاپی می دانید؟ چیزی را که سوئیچ های استاندارد را می پذیرد، کافیست طراحی خود را به یک کارخانه تولیدی کیت های PCB سفارش دهید و در عرض یک هفته می توانید صفحه خود را لحیم کنید. اگر هم امکانات یا دانش کافی در این زمینه ندارید می توانید با یک جست و جوی ساده مدار دلخواه خود را که قبلاً توسط فرد دیگه ای طراحی و تولید شده است خریداری کنید. مطمئن باشید صدها فروشنده برای این کار وجود دارند.

برنامه نویسی

یک صفحه کلید سفارشی با نوعی پردازنده تعبیه شده است که بدون آن فشارهای صفحه کلید به دستگاه شما منتقل نمی شود. اگر نمی توانید به تنهایی کیبورد سفارشی خود را برنامه نویسی کنید انجمن کیبورد مکانیکی کوانتوم در اینجا می تواند کمک خوبی باشد. QMK یک سیستم عامل اوپن سورس است که کدگذاری صفحه کلید سفارشی را بسیار ساده می کند. با QMK، فقط باید نگران جزئیات کارهایی باشید که می خواهید هر کلید یا ترکیبی از کلیدها انجام دهند. QMK جزئیات زشت عبور این دستورالعمل را از طریق کابل USB کنترل می کند.

QMK Configurator به این معنی است که شما می توانید طرح های سفارشی را در یک رابط راحت و سفارشی تعریف کنید، سپس سیستم عامل کامپایل شده را دانلود کرده و روی دستگاه خود فلش کنید. اما، اگر واقعاً می خواهید به قدرت QMK دست پیدا کنید، باید کمی کد زنی یاد بگیرید. چه نوع قدرتی؟ خوب، اگر یک کلید را که 50 میلی ثانیه در مقابل 60 نگه دارید، رفتار را تغییر می دهد چطور؟ یا یک کلید واحد که کل ایمیل شما را تایپ می کند، یا نشانگر ماوس را به صورت مورب به سمت بالا و راست حرکت می دهد چطور است؟ در صورت ویرایشگر کد، همه چیز ممکن است.

کیبورد های ارگونومیک

همانطور که می دانید بحث مهم جدیدی که در مورد دستگاه های I/O وجود دارد، ارگنومی است. بله، باید بگویم ارگنومی به قدری اهمیت دارد که بزرگترین کمپانی های ساخت این دستگاه ها بر سر آن رقابت می کنند. کیبوردهای استاندارد، دستان شما را در موقعیتی نسبتا عجیب قرار می­دهند. این وضعیت شما را وادار می کند که مچ دست را در زاویه ه­ای بدی قرار دهید. اغلب کیبوردهای سنتی، زاویه مناسب برای مچ دست شما را فراهم نمی کنند و این زاویه ی بد دست باعث می شود که اعصاب و رگ های خونی آن درگیر شوند، و حتی به تدریج سندرم تونل کارپال ایجاد گردد. سندرم تونل کارپال، یکی از شایع ترین بیماری ها است که در میان کارمندان و کسانی که مدت زمان طولانی با کامپیوتر کار می کنند، وجود دارد.

درمورد نسل جدید کیبورد های سفارشی

GergoPlex فقط 36 کلید دارد که در یک جفت PCB کوچک تقسیم شده است. با توجه به وجود تنها 26 حرف در الفبای سنتی انگلیسی، این سخاوتمندانه به نظر می رسد، اما به سایر کلیدهای صفحه کلید معمولی نگاه کنید و چالش را ببینید.

ایده این است که، با تعداد کمی کلید، مچ و دستان شما هرگز نیازی به حرکت ندارند و این یعنی یک نوع ارگنومی عالی. شما هرگز به صفحه شماره دسترسی پیدا نمی کنید، هرگز سعی نمی کنید که به backspace یا tab ضربه بزنید و دستان خود را مجبور به ترک موقعیت خود کنید. همه کلیدها به معنای واقعی کلمه در زیر انگشتان شما قرار دارند و بنابراین سازش ارگونومیک استفاده از صفحه کلید به بهترین حالت خود می رسد.

این کیبورد چگونه کار می کند؟

برای ساخت این اثر، کلیدهای تکی باید دو وظیفه یا حتی سه وظیفه انجام دهند. این کار تا حدی با تعریف کلیدهایی انجام می شود که هنگام ضربه زدن در مقابل نگه داشتن متفاوت عمل کنند. به عنوان مثال، می توانید کلید پایین راست را تنظیم کنید که هم کلید آلت باشد و هم کلید shift، برای اولی یک بار ضربه بزنید و برای دومی نگه دارید، به همین سادگی!

شاید برایتان سؤال باشد که چرا نیازی نیست روی کلید ها برچسبی بزنید و نامش را بنویسید، باید بگویم از آنجایی که هر کلید کارهای زیادی انجام می دهد ممکن است زدن نام کمی گیج کننده باشد.

فروشگاه تک یک

فروشگاه آنلاین تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر