ترفند, ترفند گوشی

کد IMEI چیست و چگونه می توانیم آن را پیدا کنیم؟‎

کد IMEI

شناسه یا کد IMEI به احتمال زیاد به گوش شما نیز خورده است و تا حدودی ممکن است از این شناسه گوشی اطلاعاتی داشته باشید. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که کار این شناسه چیست؟ به چه منظور از این شناسه استفاده می شود؟ ما در این مقاله قصد داریم ابتدا به بررسی و معرفی این کد بپردازیم و سپس نحوه ی پیدا کردن کد IMEI را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

IMEI چیست؟

در حقیقت IMEI مخفف عبارت “ International Mobile Equipment Identity ” و به معنای ” شناسه بین المللی تجهیزات موبایلی ” است. ممکن است شما این شناسه را به هنگام خرید تلفن همراه بر روی جعبه گوشی یا فاکتور خرید خود مشاهده کرده باشید. البته این شناسه بر روی برگه گارانتی تلفن همراه نیز یادداشت می شود. این شناسه برای هر گوشی منحصر به فرد است و هیچ گاه دو تلفن همراه با یک شناسه IMEI پیدا نمی کنید.

IMEI استاندارد یک کد 14 رقمی در گوشی های هوشمند است که در گوشی های جدید تر 2 رقم دیگر به این کد اضافه شده است. نام این دو رقم کد اضافی Software Version است.

IMEI گوشی شما منحصر به‌ فرد و فقط مختص گوشی شماست که می‌ تواند شامل ساخت، مدل و شماره سریال آن باشد.

کاربرد IMEI

با توجه به پیشرفتی که در حوزه تولید گوشی های هوشمند داشتیم، هر ساله گوشی های جدیدتری وارد بازار می شوند. از آنجایی که ممکن است گوشی های جدید تر در معرض خطر دزدیده شدن قرار بگیرند، شرکت های تولید کننده های تلفن همراه ، کد IMEI را برای گوشی های هوشمند در نظر گرفته اند.

کاربرد این شناسه دقیقا زمانی است که تلفن همراه شما گم شده باشد. شما می توانید با ارائه این کد به اپراتور تلفن همراه، گوشی خود را شناسایی و مسدود کنید تا از تلفن همراه شما سوء استفاده نشود. علاوه بر مسدود سازی تلفن همراه شما می توانید از طریق ارائه این کد به پلیس، تلفن همراه خودتان را پیدا کنید. پلیس هم معمولاً گوشی‌ های دزدیده شده را با شناسه IMEI طبقه‌ بندی و ردیابی می‌ کند.

نکته : IMEI مربوط به خود گوشی‌ است و هیچ ارتباطی با سیم‌ کارت یا حتی سیستم عامل تلفن همراه‌ شما ندارد.

روش های بدست آوردن کد IMEI

به منظور یافتن کد IMEI روش های متفاوتی وجود دارد که ما در این بخش به معرفی و بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم.

1. شماره گیری کد #06#*

کد IMEI

اولین روش و ساده ترین روش برای یافتن کد IMEI شماره گیری کد #06#* است. شما به محض شماره گیری و لمس کلید تماس، سریعا به شماره سریال و کد IMEI دست می یابید.

2. تنظیمات تلفن همراه

دومین روش از طریق مراجعه به قسمت تنظیمات تلفن همراه شما است که در این روش ابتدا باید وارد گزینه General شوید سپس بر روی بخش About Phone کلیک کنید در این قسمت گزینه Status را انتخاب کنید، سپس کد IMEI را مشاهده خواهید کرد.

کد IMEI

به عبارتی باید مسیر زیر را طی کنید:

Setting > General > About Phone > status

3. از طریق تلفن همراه

اگر شما نتوانستید از دو روش بالا کد IMEI را بیابید می توانید از طریق تلفن همراه تان اقدام کنید. ابتدا پنل پشتی تلفن همراه تان را باز کنید. سپس باتری را از سر جایش خارج کنید. یک برچسب حاوی شماره سریال و کد IMEI در پست باتری چسبیده شده است.

البته این برچسب در موبایل هایی که از قابلیت تعویض باتری برخوردار هستند وجود دارد. در تلفن همراه هایی که دسترسی به باطری امکان پذیر نیست و باطری به صورت پلمپ است این امکان وجود ندارد.

کد IMEI

روش های بدست آوردن کد IMEI هنگام به سرقت رفتن موبایل

تصور کنید تلفن همراه شما به سرقت رفته است و شما دسترسی به کد IMEI آن ندارید تا تلفن همراه تان را ردیابی کنید. حال چه باید کرد؟ آیا برای یافتن کد IMEI در هنگام سرقت راهکاری وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت: بله. زمانی که تلفن همراه شما به سرقت می رود راهکار هایی وجود دارد که شما به کد IMEI دست بیابید. ما در بخش بعدی تعدادی از این راهکار ها را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

1. برچسب روی جعبه گوشی

تمامی تلفن های همراه دارای جعبه هستند و بر روی جعبه تلفن همراه شما برچسبی وجود دارد که این برچسب شامل شماره سریال و کد IMEI است. شما می توانید با پیدا کردن این برچسب بر روی جعبه تلفن همراه شناسه IMEI را بیابید.

کد IMEI

2. مراجعه به فاکتور خرید تلفن همراه

یکی از نکاتی که همیشه فروشندگان تلفن همراه ملزم به رعایت آن هستند ثبت شماره سریال و کد IMEI بر روی فاکتور خرید تلفن همراه است. بیشتر فروشندگان تلفن همراه این کد و شماره سریال را بر روی فاکتور خرید ثبت می کنند. شما می توانید به راحتی با پیدا کردن فاکتور خرید تلفن همراه تان این کد را بیابید.

3. از طریق گوگل

اگر تلفن همراه شما اندروید است شما می توانید به منظور به دست آوردن کد IMEI از طریق Google Dashboard اقدام کنید.

کد IMEI

برای مطالعه: به دست آوردن شناسه IMEI از طریق گوگل

4. از طریق اپل آیدی

اگر تلفن همراه شما آیفون است و هیچ دسترسی به کد IMEI ندارید، شما می توانید به صورت آنلاین از طریق اپل آیدی اقدام کنید. برای انجام این کار باید به قسمت مدیریت اپل آیدی مراجعه کنید.

برای مطالعه: به دست آوردن شناسه IMEI از طریق اپل آیدی

5. از طریق پرینت مکالمات از مخابرات

شما می توانید با مراجعه به مخابرات از طریق پرینت مکالمات خود، شناسه IMEI را به دست آورید.

در پایان امیدوارم این مقاله نیز همانند سایر مقالات تک یک مفید بوده باشد.

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید