آموزش, سخت افزار

چه عواملی باعث داغ شدن منبع تغذیه می شود؟

داغ شدن منبع تغذیه

داغ شدن منبع تغذیه

عیب یابی در منبع تغذیه اساساً به معنای جداسازی منبع تغذیه به عنوان بروز مشکلات در یک سیستم و در صورت لزوم تعویض آن است، در این مقاله قصد داریم به مبحث داغ شدن منبع تغذیه و عواملی که منجر به این موضوع می شود، بپردازیم.

احتیاط!

به ندرت توصیه می شود که یک کاربر بی تجربه منبع تغذیه را باز کند و بخاطر وجود ولتاژهای خطرناک زیاد که در آن وجود دارد، تعمیرات را انجام دهد.حتی هنگامی که وصل نشده باشد، منبع تغذیه می تواند ولتاژ خطرناک را حفظ کند و قبل از سرویس باید تخلیه شود(مانند مانیتور). چنین تعمیرات داخلی فراتر از محدوده این مقاله است و به طور خاص توصیه نمی شود مگر اینکه تکنسین بداند چه کاری انجام می دهد.

بسیاری از علائم از جمله داغ شدن منبع تغذیه باعث می شوند که گمان کنیم منبع تغذیه در یک سیستم خراب است.

فهمیدن این مسئله برای تکنسین بی تجربه ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد، زیرا به نظر می رسد گاهی اوقات ارتباط کمی بین علائم و علت وجود دارد.

به عنوان مثال، در بسیاری از موارد، یک پیام خطای بررسی می تواند مشکلی در منبع تغذیه را نشان دهد.

داغ شدن منبع تغذیه
بسیاری از علائم باعث می شوند که گمان کنیم منبع تغذیه در یک سیستم خراب است

این ممکن است عجیب به نظر برسد زیرا پیام بررسی به طور خاص به حافظه ای که خراب شده اشاره دارد. ارتباط این دو این است که منبع تغذیه حافظه را تغذیه می کند و حافظه با قدرت ناکافی از کار می افتد.

برای دانستن اینکه این نوع خرابی در ارتباط با برق است و از حافظه ایجاد نمی شود، تجربه زیادی لازم است.

در زیر لیستی از مشکلات کامپیوتر تهیه شده است که اغلب مربوط به منبع تغذیه است:

 • هرگونه خرابی هنگام روشن یا خاموش و یا راه اندازی سیستم.
 • راه اندازی مجدد خود به خود یا قفل متناوب در حین کار طبیعی.
 • بررسی برابری متناوب یا سایر خطاهای نوع حافظه.
 • هارد دیسک و فن به طور هم زمان قادر به چرخش نیستند (بدون + 12v).
 • گرمای بیش از حد به دلیل خرابی فن.
 • تأخیر باعث ریست شدن سیستم می شود.
 • شوک الکتریکی روی کیس سیستم یا کانکتورها احساس می شود.
 • تخلیه استاتیک اندک عملکرد سیستم را مختل می کند.

در حقیقت، تقریباً هرگونه مشکل سیستم می تواند ناشی از منبع تغذیه باشد.

البته علائم واضح در زیر، دلایل خرابی احتمالی منبع تغذیه را عنوان می کند:

 1. سیستم به طور کامل مرده است (بدون فن، بدون نشانگر)
 2. دود
 3. قطع شدن جریان
داغ شدن منبع تغذیه
از آنجا که منبع تغذیه به سایر نقاط سیستم قدرت می دهد، اغلب مشکلات می تواند به عنوان منبع اصلی به پاور منجر شود

اگر به مشکل منبع تغذیه شک دارید، برخی از موارد پیچیده تر که در این بخش بیان شده است می تواند به شما در تعیین خطای منبع تغذیه کمک کند.

از آنجا که این سنجش ممکن است برخی از خرابی های متناوب را تشخیص ندهد، ممکن است برای ارزیابی طولانی مدت از منبع تغذیه یدکی استفاده کنید.

اگر با نصب یک منبع تغذیه یدکی خوب، علائم و مشکلات از بین بروند، منبع مشکل خود را پیدا کرده اید و وقت آن است که به فکر تهیه یک منبع تغذیه جدید و یا تعمیر آن باشید.

در زیر یک چک لیست ساده برای کمک به شما در مورد مشکلات مربوط به منبع تغذیه آورده شده است:

 • ورودی برق را بررسی کنید، اطمینان حاصل کنید که سیم به طور محکم در سوکت و در پریز برق قرار گرفته است. سیم های مختلف دیگر را نیز امتحان کنید.
 • اتصالات برق DC را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصالات برق مادربرد و درایو دیسک محکم هستند و ارتباط خوبی برقرار می کنند. پیچ های شل را بررسی کنید.
 • خروجی برق DC را بررسی کنید. برای بررسی ولتاژ مناسب از یک مولتی متر دیجیتال استفاده کنید.
 • لوازم جانبی نصب شده را بررسی کنید. همه برد ها و درایوها را برداشته و سیستم را دوباره تست کنید. اگر کار می کند، مجددا همه چیز را به حالت قبل برگردانید. احتمالا یکی از آن ها دچار مشکل شده است.

بسیاری از انواع علائم می توانند مشکلات مربوط به منبع تغذیه را نشان دهند.

از آنجا که منبع تغذیه به معنای واقعی کلمه به سایر نقاط سیستم قدرت می دهد، از مشکلات درایو گرفته تا مشکلات حافظه و نیز مشکلات مادربرد، اغلب می تواند به عنوان منبع اصلی به منبع تغذیه منجر شود.

فروشگاه تک یک

فروشگاه آنلاین تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر

تجهیزات اضافه منبع تغذیه

داغ شدن منبع تغذیه
بعضی از پاور ها بسیار کارآمد طراحی شده اند

منبع تغذیه ضعیف یا ناکافی می تواند شما را به ارتقا سیستم وا دارد. بعضی از منبع تغذیه ها بسیار کارآمد طراحی شده اند.

با این حال، برخی از سیستم ها از ابتدا منبع تغذیه ناکافی دارند و نمی توانند منبع تغذیه قدرتمندی را که ممکن است بخواهید اضافه کنید، به اندازه کافی سرویس دهند.

همانطور که در سیستم های صوتی، میزان وات بالاتر به معنی عملکرد و کیفیت بالاتر صدا می باشد، در مورد منبع تغذیه نیز همینطور است و مقدار وات بالاتر، به معنی کیفیت بالاتر پاور است.

گرم شدن و سرمایش مکرر اجزای حالت جامد در نهایت باعث خرابی سیستم رایانه ای می شود و اصول مهندسی بیانگر این است که دمای بالای کامپیوتر سبب کوتاهی عمر آن می شود.

بسیاری از افراد توصیه می کنند منبع تغذیه اصلی را در یک سیستم با مدل قوی تری جایگزین کنید، که این مشکل را حل می کند.

از آنجا که منبع تغذیه با فاکتورهای متداول شکل می گیرد، پیدا کردن یک جایگزین بهتر برای اکثر سیستم ها نیز مانند مراحل نصب، آسان است.

خنک کننده نا کافی

یک خنک کننده خوب می تواند عمر سیستم را تا حد زیادی طولانی کند و مشکلات گرمای بیش از حد را به حداقل برساند.

مدل هایی از خنک کننده وجود دارند که دارای فن های خاص هستند و می توانند بی سر و صداتر از مدل های استاندارد کار کنند و در نهایت مشکل سر و صدا را حل کرده اند.

داغ شدن منبع تغذیه
یک خنک کننده خوب می تواند عمر سیستم را تا حد زیادی طولانی کند و مشکلات گرمای بیش از حد را به حداقل برساند

این منبع تغذیه ها غالباً از فن هایی با قطر بزرگتر استفاده می کنند که آهسته تر می چرخند، بنابراین بی صدا تر عمل می کنند اما به همان اندازه هوا با سرعت کمتری منتقل می شود.

تهویه در یک سیستم نیز مهم است. شما باید از جریان هوای کافی برای خنک کردن سیستم اطمینان حاصل کنید. برای این منظور می توانید از فن های خنک کننده کیس استفاده کنید که می تواند گرمای ایجاد شده در درون کیس را به بیرون هدایت کند.

امروزه بسیاری از پردازنده ها از هیت سینک های منفعل استفاده می کنند که برای خنک کردن تراشه به جریان هوای ثابت نیاز دارند.

اگر هیت سینک پردازنده دارای فن مخصوص به خود باشد، این موضوع جای نگرانی زیادی ندارد.

اطمینان حاصل کنید که جریان هوای کافی در اطراف هارد دیسک وجود دارد، به خصوص برای آن هایی که با سرعت بالایی می چرخند.

برخی از هارد دیسک ها می توانند در حین کار مقداری گرما ایجاد کنند. اگر هارد دیسک ها بیش از حد گرم شوند، داده ها از بین می روند.

اگر با مشکلاتی مواجه شده اید که گمان می کنید به علت گرمای بیش از حد است، پاور جایگزین با ظرفیت بالاتر معمولاً بهترین گزینه است.

فن های CPU یک استثنا هستند زیرا آن ها فقط برای خنک کردن CPU طراحی شده اند و نمی توانند کمک چندانی به خنک سازی پاور یا کل سیستم نمایند.

بسیاری از پردازنده های جدید آنقدر داغ تر از سایر اجزای سیستم هستند که یک هیت سینک آلومینیومی معمولی قادر به انجام این کار نیست.

در این حالت، یک فن کوچک که به طور مستقیم بر روی پردازنده قرار می گیرد، یک اثر خنک کننده نقطه ای را فراهم می کند که دمای پردازنده را پایین می آورد.

یکی از اشکالات این فن های خنک کننده پردازنده فعال این است که پردازنده بلافاصله گرم می شود و در صورت خرابی فن ها می تواند آسیب ببیند.

داغ شدن منبع تغذیه
یک تست ساده که می توانید در یک پاور انجام دهید، بررسی ولتاژهای خروجی است

از مولتی متر دیجیتال استفاده کنید

یک تست ساده که می توانید در یک منبع تغذیه انجام دهید، بررسی ولتاژهای خروجی است.

این نشان می دهد که آیا پاور به درستی کار می کند یا خیر و آیا ولتاژهای خروجی در محدوده تحمل صحیح هستند.

توجه داشته باشید که باید تمامی ولتاژ ها را در حالتی که پاور به مادربرد و دستگاه های جانبی دیگر وصل شده است، تست کنید.

برای انجام بررسی ولتاژ و مقاومت در مدارهای الکترونیکی شما نیاز به یک مولتی متر دیجیتال ساده (DMM) یا دیجیتال ولت-اهم متر (DVOM) دارید.

شما باید فقط از DMM بجای مولتی مترهای سوزنی قدیمی استفاده کنید زیرا کنتورهای قدیمی با تزریق 9 ولت به مدار هنگام اندازه گیری مقاومت کار می کردند، که به بیشتر مدارهای رایانه ای آسیب می رساند.

DMM در هنگام اندازه گیری مقاومت از ولتاژ بسیار کمتری (معمولاً 1.5 ولت) استفاده می کند، که برای تجهیزات الکترونیکی بی خطر است.

من مترهای کوچک را برای کار با رایانه ترجیح می دهم زیرا حمل آن ها به راحتی امکان پذیر است.

آن چه در این مقاله به اشتراک گذاشته شد نکاتی در رابطه با داغ شدن منبع تغذیه بود که مطالعه آن می تواند در شناسایی علائم آن به شما کمک نماید.

دیگر مطالبی که می تواند برای شما مفید باشد:

Gerelateerde berichten

One thought on “ ”

 1. بهراد بی اعصاب گفت:

  اقا من اصلا نمیفهم کیس خاک گیریش کردم داغ میکنه محیطی که مثل یخبندان هست بازم داغ میکنه ۱۵ دقیه تو کامپیتوتر ور بری تو بازی هم نری خیلییی داغ میکنه وقتی که خاموشش میکنم بوی پلاستیک سوخته میده پاور اون تو اب شد فنم که مشکلی نداره مشکل از گجاست فن خیلی صدا میده من نمیدونم اعصابمو خرد کرده

  1. Mehrdad Ghodsi گفت:

   سلام. وقتی این همه سیستم داغ می کنه، یه احتمال بسیار زیاد، مشکل از فن هاست. احتمالا فن پاور مشکل داره. یا درست نمی چرخه و یا سرعت چرخشش پایین اومده. اگر با خاک گیری به نتیجه نرسیدید، بهترین راه تعویض کلی فن های مشکل دار هست. هزینه چندانی نداره اما تعویضش سبب افزایش عمر سایر قطعات میشه که به دلیل گرمای بیش از حد ممکنه صدمه ببینن

 2. mohsenranjbar1385 گفت:

  سلام ببخشید کامپیوترم تغذیه ش گرد و خاک بود بازش کردم تمیز کردم بعد وقتی روشنش کردم فن تغذیه خیلی داغ میکنه درست میچرخه ولی مشکلش اینه که داغ می کنه

  1. Mehrdad Ghodsi گفت:

   با سلام. چون گرد و خاکش رو تمیز کردید، احتمالا حالا با قدرت بیشتری گرما رو به بیرون هدایت می کنه و همین موضوع سبب گرم تر بنظر رسیدنش میشه. اگر گرما غیر طبیعی هست، ممکنه اونطور که باید خوب تمیز نشده و چیزی مانع حرکت روانش میشه. حتما از قسمت مخصوص در فن، کمی روغن کاری هم بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید