مجله تکنولوژی, معرفی محصول

راهنمای خرید cpu کامپیوتر و ویژگی آن

راهنمای خرید cpu کامپیوتر

راهنمای خرید cpu کامپیوتر به شما می گوید که شما به چه پردازنده ای احتیاج دارید. در مطالب زیر می خواهیم راهنمای خرید cpu کامپیوتر را بیشتر معرفی کنیم تا شما از انتخاب پردازنده ی خود رضایت کامل دریابید.

(cpu (central processing unit به معنی واحد پردازش های مرکزی است. cpu یکی از اجزاء رایانه است که فرامین و اطلاعات را پردازش می کند. استفاده از cpu، از سال 1960 شروع شده اما با گذشت زمان اشکال و ابعاد cpu دست خوش تغییراتی بوده است. با تمام این تغییرات ظاهری که در cpu رخ داده، جالب است بدانید عملگرهای بنیادی این ریزپردازنده همچنان به همان حالت اولیه باقی مانده است.

پردازنده

واحد پردازش مرکزی، واحد کنترلی(cu) و واحد محاسباتی(ALU) رایانه است که دستورالعمل را تفسیر و اجرا می کند. به اصطلاح عامیانه، cpu، مغز کامپیوتر شناخته می شود. cpu با پورت های ورودی و خروجی (I/O)، به طور مستقیم در ارتباط هستند. این قطعه علاوه بر ارتباط با (I/O)، با یک درایو داخلی برای ارتباط با حافظه پنهان است.

مقایسه برندهای cpu

 • شرکت intel
 • شرکت AMD

راهنمای خرید cpu کامپیوتر

بزرگترین شرکت ساخت cpu، شرکت intel است. این شرکت در سال 1968 تاسیس شد. این شرکت برای اولین بار در سال 1971 مدل 4004 را منتشر کرد. این پردازنده ابتدایی با سرعت کلاک 740 کیلو هرتز و در ابعاد 10 میکرون ساخته شده بود. این روند با مدل های 8008، 8080، 8085 ادامه داشت که بر خلاف افزایش قدرت و سرعت، ابعاد آن کاهش پیدا می کرد. از سال 2008 سری مشهور پردازنده های Core i معرفی شدند. مدل Core i3 پایین رده بودن، Core i5 میان رده بودن و Core i7 بالا رده بودن cpu را در کارایی آن مشخص می کند.

هر چه cpu ساخت نسل جدید باشد، بهتر از نسل های قبلش است. نسل های cpu در چند سال اخیر عبارتنداز:

 • نسل اول: معماری Nehalem، فرآیند ساخت 45 نانومتر، معرفی در سال 2008قطعات
 • نسل دوم: معماری sandy bridge، فرآیند ساخت 32 نانومتر، معرفی در سال 2011
 • نسل سوم: معماری Ivy bridge، فرآیند ساخت 22 نانومتر، معرفی در سال 2012
 • نسل چهارم:معماری Haswell، فرآیند ساخت 22 نانومتر، معرفی در سال 2013
 • نسل پنجم: معماری Broadwell، فرآیند ساخت 14 نانومتر، معرفی در سال 2014
 • نسل ششم: معماری skylake، فرآیند ساخت 14 نانومتر، معرفی در سال 2015
 • نسل هفتم: معماری kaby lake، فرآیند ساخت 14 نانومتر، معرفی در سال 2016
 • نسل هشتم: معماری Cannon lake، فرآیند ساخت 10 نانومتر، معرفی در سال 2017
 • نسل نهم: معماری Ice Lake، فرآیند ساخت 10 نانومتر، معرفی در سال 2018
 • نسل دهم: معماری Tiger Lake، فرآیند ساخت 10 نانومتر، معرفی در سال 2019

با توجه به روندی که نسل های پردازنده ی  اینتل در حال سپری هستند، متوجه می شویم که این شرکت دائما در تلاش بوده است که پردازنده های نسل بعدی سرعت و قدرتشان از نسل های قبلی بیشتر و ابعاد و اندازه آن ها کمتر باشد.

امروزه پردازنده های کامپیوتر معمولا جدا از مادربرد هستند و امکان بازکردن و تعویض آن برای کاربر وجود دارد. بر روی پردازنده(cpu) فنی نصب می شود تا دمای cpu کامپیوتر افزایش نیابد. وجود یکی از حروف S و T و X روی پردازنده عبارتنداز:

 • S: پردازنده کم مصرف است.
 • T: پردازنده بسیار کم مصرف است.
 • X: پردازنده نسبت به بقیه اعضای خانواده آن پردازنده، سرعت اورکلاک بیشتری را دارد.

راهنمای خرید cpu کامپیوتر مخصوص گیمینگ

اگر شما از کامپیوتر خود به منظور بازی استفاده می کنید، انتخاب cpu برایتان سخت تر خواهد بود. تمام کارهایی که کامپیوتر شما انجام می دهد، تحت نظر قدرت پردازنده انجام می شود؛ پس شما برای سرعت و قدرت بیشتر نیازمند cpu ی قدرتمندی نیاز دارید. از آنجا که قدرت cpu با هزینه ای باید پرداخت کنید رابطه مستقیم دارد، به همین دلیل اکثر کسانی که با گیمینگ کار می کنند سراغ پردازنده (cpu) هایی با قدرت بالا می روند. البته این را باید دانست که برای هر فردی با هر بودجه ای، پردازنده هایی با قیمت پایین تر وجود دارد.

گیمینگ

تفاوت میان cpu (سی پی یو) intel و AMD از لحاظ قیمت

اگر تا به حال درباره راهنمای خرید cpu کامپیوتر تحقیق کرده باشید، به رقابت شدید بین دو شرکت intel و AMD پی می برید. همچنین می دانیم که پردازنده های شرکت اینتل، بازار الکترونیک را در دست دارد. حال برای این که شرکت AMD، پردازنده های خود را به فروش رساند، قیمت کالای خود را کاهش داده است. اگر قیمت خرید پردازنده برای شما اولویت دارد به سراغ پردازنده های AMD بروید.

تفاوت cpu شرکت intel و AMD از نظر تعداد هسته

یکی از ضعف های پردازنده های شرکت intel را با مثال برایتان بازگو می کنیم. مثلا مدل های cpu های این شرکت، به نام Core i3، Core i5 و Core i7 است. این اسامی افراد را دچار اشتباه می کند زیرا افراد فکر می کنند 7، 5 و 3 تعداد هسته های پردازنده است، در صورتی که Core i3 و Core i5 دارای 2 هسته و Core i7 دارای 4 هسته هستند؛ در حالی که بالاترین مدل پردازنده شرکت AMD به نام AMD Threadripper دارای 16 هسته است. می توان گفت هر چه تعداد هسته بالاتر باشد توان پردازش بالاتر است اما باید دانست که هر چه تعداد هسته کمتر باشد، حرارت کمتری به وجود می آورد.

امیدواریم مطالبی که در راهنمای خرید cpu کامپیوتر خدمتتان ارائه دادیم شما را در خرید پردازنده ی دلخواهتان یاری کند.

Gerelateerde berichten