مجله تکنولوژی, معرفی محصول

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال

خرید هارد دیسک اینترنال

برای خرید یک هارد دیسک اینترنال لازم است یک سری نکات را از جمله نوع هارد دیسک،ظرفیت و کارایی آن را باید در نظر بگیرید، همچنین بودجه خود را مشخص کنید. امروزه برای ذخیره سازی اطلاعات راه های گوناگونی وجود دارد و ما می توانیم حجم زیادی از اطلاعات را به وسیله ذخیره ساز ها جابه جا کنیم. با پیشرفت تکنولوژی همه انسان به این ابزار ها نیازمند هستند و نبود این ابزار کار انسان ها را مختل می کند. هارد دیسک نوعی حافظه است که ما در آن تمامی اطلاعات دیجیتالی از قبیل عکس، فیلم، موسیقی و … را ذخیره می کنیم. هارد دیسک ها به دو دسته تقسیم می شوند: هارد دیسک داخلی و هارد دیسک خارجی.

فروشگاه تک یک

فروشگاه آنلاین تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر

هارد دیسک ها معمولا دارای طول عمر متفاوتی اند و این امر طبیعی است که بعد از چند سال هارد دیسک شما به مشکل بخورد، طبیعتا باید به دنبال جایگزین مناسبی باشید. برند های متفاوتی برای خرید هارد دیسک وجود دارد و ما باید به این نتیجه برسیم که چه هارد دیسکی مناسب ما است. خرید هارد دیسک کار دشواری نیست فقط باید به چند نکته مهم توجه کنید.

این راهنمای خرید به شما کمک می کند تا مناسب ترین هارد دیسک اینترنال را برای خود خریداری کنید.

خرید هارد دیسک اینترنال

هارد دیسک اینترنال چیست؟

هارد اینترنال نوعی حافظه داخلی دائمی است که برای کامپیوتر ها و لپ تاپ ها مناسب اند و ما نمی توانیم آن را به روش دیگری استفاده کنیم. هارد ها در داخل کیس و یا لپ تاپ قرار می گیرند این نوع هارد ها بر خلاف هارد های اکسترنال قابلیت جابجایی ندارند. در ویندوز هارد های داخلی به صورت درایو C نمایش داده می شوند.

تفاوت هارد دیسک اینترنال و هارد دیسک اکسترنال

هارد های اینترنال و اکسترنال از لحاظ عملکرد و ذخیره سازی اطلاعات تفاوت چندانی با هم ندارد؛ فقط هارد های اینترنال از رابط درونی SATA استفاده می کنند که باعث می شود سرعت انتقال داده ها افزایش پیدا کند ولی هارد های اکسترنال با رابط USB به کامپیوتر متصل می شوند.

معیار های مهم خرید هارد دیسک اینترنال:

1. ظرفیت هارد دیسک

یکی از مهم ترین نکته هنگام خرید هارد دیسک توجه به ظرفیت آن است. ظرفیت هارد ها معمولا به صورت گیگابایت است. منظور از ظرفیت هارد دیسک همان میزان حجمی است که هارد در اختیار ما قرار می دهد تا اطلاعات خود را در آن ذخیره کنیم. در واقع پاسخ به این سوال که ما به چه ظرفیت هارد دیسکی نیاز داریم به خودمان بستگی دارد، اگر تعداد فایل های ما برای ذخیره سازی زیاد باشد یا حجم فایل های ما زیاد باشد به فضای بیشتری احتیاج داریم در نتیجه باید هارد دیسکی با ظرفیت بالا خریداری کنیم.

معمولا فایل های متنی کم حجم اند ولی فایل های تصویری یا عکس ها حجم بالایی دارند و به نسبت فایل های متنی جای زیادی را اشغال می کنند. فایل های ویدئویی از فایل های تصویری و متنی بسیار پر حجم ترند. با توجه به این اطلاعات می توانید تعیین کنید به چه ظرفیت هاردی نیاز دارید ولی به طور معمول اگر مصرف شما عادی است نیازی به هارد هایی با ظرفیت بالا برای مثال چند ترا بایتی ندارید. برای مصارف معمولی هارد های بین 500 گیگابایت تا 1 ترابایت مناسب است.

خرید هارد دیسک اینترنال

2. سرعت چرخش هارد دیسک

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی ها در انتخاب هارد دیسک سرعت چرخش آن یا سرعت خواندن و نوشتن است. واحد سرعت چرخش هارد بر اساس تعداد چرخش بر دقیقه (RPM) است، در واقع هر چه سرعت چرخش بیشتر باشد دسترسی به داده ها نیز سریع تر می شود و امکان تاخیر در دسترسی نیز کمتر می شود.

به طور کلی سرعت چرخش هارد ها دو حالت دارد یا 5400 ( دور بر دقیقه یا RPM ) و یا 7200 است. در نتیجه هارد دیسکی که سرعتش 7200 است قطعا سریعتر از هارد دیسک 5400 خواهد بود. معمولا سرعت هارد دیسک ها را در قسمت مشخصات هارد نوشته می شود.

3. حافظه بافر

در هارد های اینترنال یا داخلی منظور از حافظه بافر همان حافظه موقت و یا حافظه کش است. هنگامی که CPU در حال فعالیت است و به این اطلاعات موقت نیاز دارد از آن استفاده می کند. می توانید هنگام خرید هارد دیسکی را انتخاب کنید که حافظه بافر بالایی دارد تا بتوانید کار های مختلف را به صورت هم زمان انجام دهید و دسترسی کامل به اطلاعات داشته باشید.

خرید هارد دیسک اینترنال

4. رابط هارد دیسک

رابط یا درگاه هارد دیسک به قسمتی گفته می شود که به وسیله کابل به مادر برد متصل می شود و قابلیت خواندن و یا نوشتن اطلاعات بر روی هارد را به کاربران می دهد. رابط های هارد دیسک به دو دسته تقسیم می شوند :

 1. رابط SATA : نوعی درگاه است که به صورت سریال و یا پشت سر هم اطلاعات را منتقل می کند. سرعت انتقال این رابط 150MB/s است.
 2. رابط IDE یا PATA : نوعی درگاه است که به صورت موازی و یا در کنار یکدیگر اطلاعات را منتقل می کند. این نوع رابط ها قدیمی اند و در گذشته وجود داشتند. سرعت انتقال این رابط 100MB/s است.

در این مقاله به چند نمونه از هارد های اینترنال اشاره می کنیم:

هارد دیسک اینترنال وسترن 2T Black WD

خرید هارد دیسک اینترنال
 • چرخش 7200 دور در دقيقه
 • سرعت انتقال داده‌ها 6 گیگابیت بر ثانیه
 • بافر 64 مگابایت

هارد دیسک‌ های سری بلک برای ذخیره‌ سازی اطلاعات با حجم بالا و برنامه‌ های نیازمند به محاسبات پردازشی همچون نرم‌ افزار های چند رسانه‌ ای، ویرایش فیلم، عکس و انجام بازی‌ های جدید رایانه‌ ای، ایده‌ آل هستند.

هارد دیسک اینترنال وسترن 4T Purple WD

خرید هارد دیسک اینترنال
 • چرخش 5400 دور در دقيقه
 • سرعت انتقال داده‌ها 6 گیگابیت بر ثانیه
 • بافر 64 مگابایت

هارد دیسک اینترنال وسترن 4T Purple WD از تولیدات شرکت وسترن دیجیتال است و برای ذخیره سازی اطلاعات در سیستم‌ های حفاظتی به هارد‌ های اینترنال نیاز است تا از چندین دستگاه به طور همزمان پشتیبانی کند و بدون وقفه اطلاعات را در خود ذخیره کند.

هارد دیسک اینترنال وسترن 1T BLUE W

خرید هارد دیسک اینترنال
 • چرخش 7200 دور در دقيقه
 • بافر 64 مگابایت
 • سرعت انتقال داده‌ها 6 گیگابیت بر ثانیه

این هارد دیسک متعلق به شرکت وسترن دیجیتال می باشد. این سری از هارد های شرکت وسترن دیجیتال دارای 1 ترابایت ظرفیت است و در دسته هارد های آبی طراحی و تولید شده است. سرعت هد این محصول 7200 دور در دقیقه است و سایز آن 3.5 اینچ می باشد.