مجله تکنولوژی, معرفی محصول

راهنمای خرید مادربرد

راهنمای خرید مادربرد

ما در این مقاله با نام ” راهنمای خرید مادربرد ” به دنبال معرفی ویژگی های یک مادربرد خوب برای شما هستیم تا بتوانید با بررسی این ویژگی های مادربرد خرید خوبی داشته باشید. این روزها کمپانی های متفاوتی مادربردهایی با کیفیت های متفاوت تولید می کنند، اما اینکه این مادربرد همان مادربرد مد نظر شما باشد و از طرفی بتواند نیازهای شما را برطرف کند بسیار مهم است.

اگر شما مادربرد خود را از برند های معتبر بخرید خیالتان از بابت مشکلات بعد آن راحت است و می دانید که حداقل برای مدت ها با مشکل مواجه نمی شوید. اما علاوه برآن باید به ویژگی هایی که مادربرد دارد نیز توجه کنید. ما این ویژگی ها را در زیر برای شما بیان می کنیم.

قبل از بیان ویژگی های یک مادربرد خوب، این نکته را مد نظر داشته باشید که اول از همه شما باید نیاز خود را برای خرید مادربرد مشخص کنید به عنوان مثال این سیستم که مادربرد داخل آن قرار دارد برای بازی است یا طراحی و یا استفاده ی خانگی و….

اکنون در این راهنمای خرید مادربرد به بیان ویژگی های یک مادربرد خوب می پردازیم :

اندازه مادربرد

راهنمای خرید مادربرد

ما در این راهنمای خرید مادربرد ، مادربردها از نظر اندازه به سه دسته کلی Micro-ATX ،ATX و Mini-ITX تقسیم بندی می شوند. برای صرف هزینه ی کمتر می توانید مادربرد های با سایز کمتر را انتخاب کنید و کیس مناسب با آن را تهیه نمائید. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مادربردهای کوچک تعداد اسلات های توسعه و رم کمتر خواهند داشت. بنابراین اگر قصد ارتقا سیستم خود را دارید بهتر است از مادربرد های بزرگ تر استفاده کنید.

هماهنگی بین چیپست مادربرد و سوکت اتصال آن با پردازنده

راهنمای خرید مادربرد

شما می توانید هرکدام از پردازنده های اینتل و AMD را انتخاب کنید. اما باید به این نکته توجه نمائید که باید چیپست مادربرد و سوکت اتصال آن با پردازنده هماهنگ باشد.

مشخص کردن پردازنده

راهنمای خرید مادربرد

درابتدا باید پردازنده ای از بین اینتل و AMD انتخاب کنید که بیشتر افراد به دلیل عملکرد بهتر، پردازنده های اینتل را انتخاب می کنند. اما برخی از افراد به دلیل اینکه پردازشگر گرافیکی تجمیع شده درون AMD ، بهتر است آن را انتخاب می کنند.

بعد از انتخاب برند باید به دنبال انتخاب خانواده پردازنده خود در بین برند انتخابی باشید. مدل های متفاوت و تولید شده توسط این شرکت ها، از سوکت های مختلفی برای نصب شدن برروی مادربرد استفاده می کنند.

این سوکت ها هم در ابعاد بیرونی و هم در تعداد پین های اتصالی با هم متفاوت هستند. بعد از انتخاب این موارد به سراغ چیپست می رویم. برای هر نسل تعدادی چیپست نیز ارائه می شود که هر فرد متناسب با نیازش چیپست را انتخاب می کند.

تعداد رم

راهنمای خرید مادربرد

رم حافظه اصلی سیستم های کامپیوتری و لپ تاپ محسوب می شود. اگر شما دو ماژول رم را برای سیستم خود در نظر گرفته اید، تعداد اسلات های مادربرد برای شما مهم نیست. اما اگر می خواهید ظرفیت بالای حافظه رم و چینش های دو یا چهار کاناله را در سیستم خود قرار دهید باید به تعداد اسلات های رم مادربرد دقت کنید.اگر می خواهید در آینده به راحتی حافظه سیستم خود راارتقا دهید بهتر است مادربردی با چهار اسلات انتخاب کنید.

نوع رم

برخی از مادربرد ها با رم هایی از نوع DDR4 و برخی با DDR3 متناسب هستند. رم هایی ازنوع DDR4 دارای سرعت بالاتر و مصرف انرژی کمتری هستند. به تناسب بین رم و مادربرد دقت کنید زیرا اگر حواستان به این تناسب نباشد عملا پول خود را دور ریخته اید و باید یک مادربرد یا رم دیگر خریداری کنید. فرکانس بالاتر رم با سرعت آن رابطه مستقیم دارد به عبارتی هرچه فرکانس ما بالاتر رود سرعت هم بیشتر می شود. بنابراین سعی می شود حداکثر سرعت پشتیبانی شده توسط مادربرد منطبق بر حداکثر فرکانسی باشد که رم شما ارائه می دهد.

پورت‌های پنل پشتی مادربرد

راهنمای خرید مادربرد

این بخش از قسمت پشتی کیس قابل مشاهده است و باتوجه به مادربرد می تواند متفاوت باشد به طور کلی باید دارای پورت USB 3.0 به تعداد زیاد، پورت LAN و پورت‌های صدا و خروجی‌های تصویر (شامل VGA و DVI و HDMI و DisplayPort) است . این بخش نشان دهنده ی قدرت مادربرد شماست که از پشت کیس دیده می شود. البته برخی از سازندگان مادربرد قابلیت های دیگری نیز قرار می دهند. اغلب مادربرد های قدیمی دارای پورت های P/S2 می باشند که برای وصل کردن ماوس و کیبورد است البته ین پورت ها تقریبا منسوخ شده است اما هنوز هم برخی از سازندگان مادربرد روی استفاده از آن ها اصرار می ورزند.

تعداد اسلات PCI Express x16

راهنمای خرید مادربرد

یکی از ویژگی های مهم سیستم های کامپیوتری وجود کارت گرافیک داخل آنها می باشد. کارت گرافیک برای برخی از کاربران مانند گیمرها و طراحان بسیار مهم است. کارت های گرافیک برای وصل شدن به مادربرد باید از اسلاتی به نام PCI Express x16 استفاده کنند. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر بخواهید تعداد بیشتری از این کارت گرافیک ها را کنار هم قرار دهید باید از مادربردی استفاده کنید که تعداد اسلات های آن بیشتر باشد. معمولا در مادربردهایی که بیش از یک اسلات وجود دارد، تنها یکی از اسلات‌ها در حالت x16 کار می‌ کند و بقیه در حالت x8 یا x4 تنظیم می‌شوند.

تعداد پورت SATA و M.2 و U.2                                        

این بخش که در هر مادربرد اهمیت دارد، مشخص می کند چه تعداد هارددیسک و اس اس دی به کامپیوترتان وصل کنید.

در برخی از مادربرد ها بخشی که کارت گرافیک داخل آن قرار می گیرد، بعد از قرار دادن کارت گرافیک روی پورت های ساتا را می پوشاند بنابراین اگر می خواهید هم از کارت گرافیک و هم از پورت های ساتای خود در مادربرد استفاده کنید بهتر است کانکتورهای ساتای مادربرد تان هم‌ جهت با برد اصلی قرار گرفته‌ باشند.

اورکلاک مادربرد

برخی از برندها علاوه بر ویژگی های معمولی که یک مادربرد می توان داشته باشد قابلیت های دیگری را هم به آن اضافه کرده اند که باعث می شود سیستم را آن گونه که دوست داریم تغییر دهیم این دستکاری قطعات را اورکلاک می گویند. اساس کار اورکلاک این است که فرکانس کاری قطعات را بالا می برد و باعث می شود قطعات مصرف برق بیشتری بیشتری داشته باشند. بنابراین وجود یک مدار تغذیه قوی الزامی می باشد.

ظاهر مادربرد

راهنمای خرید مادربرد

مادربرد یکی از قطعاتی است که ظاهر آن اهمیت چندانی ندارد به جز برای گروهی از افراد که کیس شیشه ای دارند و به همین دلیل ظاهر مادربرد برای این افراد مهم است. این روزها اغلب تولید کنندگان مادربرد دست به تولید مادربردهایی با ظاهر جذاب زده اند تا بتوانند علاوه بر کیفیت ظاهر مادربردها ی خود را بهتر کنند. البته گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که بسیاری از کمپانی ها آنقدر که به ظاهر خوب توجه کرده اند کیفیت را کنار گذاشته اند. بنابراین فقط به ظاهر مادربرد توجه نکنید و ویژگی های دیگر آن را نیز در نظر بگیرید

امکانات شبکه

راهنمای خرید مادربرد

اغلب مادربرد های امروزی حداقل یک پورت LAN را دارند که در برخی از مادربردهای جدید تر این تعداد به 2عدد هم می رسد. که البته پورت دوم کاربردی ندارد ولی باز هم به عنوان یک مزیت محسوب می شود.

معمولا در مادربردها از کارت شبکه اینتل برای پورت LAN استفاده می شود. اما در مادربرد های کمی حرفه ای تر از کارت شبکه Killer استفاده می کنند و با این ادعا از این کارت شبکه ها استفاده می کنند که سرعت و کیفیت بالاتری نسبت به کارت شبکه های معمولی دارند. البته مدل دیگری از کارت شبکه ها وجود دارند که شاید به این مدل علاقه داشته باشید، این کارت شبکه ها به کارت شبکه بی سیم معروف شده اند.

ما دراین راهنمای خرید مادربرد مهم ترین نکات را به صورت مختصر توضیح داده ایم و در نهایت این شما هستید که با توجه به نیازتان و بررسی مادربردهای مختلف از برندهای متفاوت باید یکی از این آن ها را انتخاب کنید.

فروشگاه تک یک

فروشگاه آنلاین تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر

Gerelateerde berichten