مجله تکنولوژی

درگاه USB Type-C چیست؟

درگاه USB Type-C

امروزه اگر پیگیر اخبار تکنولوژی باشید بیشتر نام این درگاه به گوش شما می خورد. USB ها از ابتدای تولد تا به حال در انواع مختلفی تهیه و تولید شده اند که ما در این مقاله قصد داریم شما را با درگاه USB Type-C آشنا کنیم با ما همراه باشید.

یکی از درگاه های جدیدی که به تازگی روی کار آمده است در گاه USB Type-C است. که از استاندارد های تکنولوژی USB 3.1 و USB PD پشتیبانی می‌ کند. ما در این بخش قصد داریم تا به بررسی مشخصات و ویژگی های تکنولوژی USB Type-C بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

USB Type-C چیست؟

درگاه USB Type-C

USB Type-C یک کابل استاندارد است که به وسیله آن اطلاعات به سرعت بین دستگاه های الکنرونیکی جابه جا می شوند. تنها تفاوت اصلی این پورت با سایر پورت های قدیمی در سرعت انتقال آن است. این پورت از سرعت انتقال خوبی برخوردار است. در آینده پورت جایگزین پورت Micro USB می شود. قطعا بهرمندی از این ویژگی باعث می شود تا در آینده ای نه چندان دور، این پورت را به یک گجت قابل حمل تبدیل می کند. با پیدایش این کانکتور جدید در تلفن های همراه نه تنها باعث شده است تا سرعت شارژ شدن موبایل افزایش یابد بلکه برای حذف جک 3.5 میلی متری نیز کارآمد بوده است.

درگاه USB Type-C

خرید انواع کابل های USB Type-C

شما می توانید از بخش فروشگاه، به بررسی و مقایسه انواع مختلفی از کابل های USB Type-C پرداخته و در صورت تمایل، خرید خود را به صورت مستقیم و با بهترین قیمت، انجام دهید.

قابلیت های پورت USB Type-C

این پورت قابلیت های زیادی را در اختیار افراد قرار می دهد. به عنوان مثال پورت USB Type-C از نسخه های قدیمی USB 3.1 ،USB 3.0 و USB 2.0 پشتیبانی می کند. که این ویژگی منحصر به فرد به کمک افرادی می آید که از نسخه های قدیمی استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های این پورت این است که جایگزین مناسبی برای کانکتورهای Type-A و Type-B است. که Type-B شامل Micro usb ها و Mini usb ها می شوند. از دیگر ویژگی های این پورت این است که به عنوان منبع تغذیه، پورت Display و Thunderbolt می توان از آن استفاده کرد.

درگاه USB Type-C

با روی کار آمدن این تکنولوژی جک هدفون 3.5 میلیمتری حذف شد. در ابتدا گوشی ها آیفون از این پورت استفاده می کردند که با حذف جک 3.5 میلی متری کار آسان تر شد. در حال حاضر بسیاری از برند های تولید کننده موبایل از این تکنولوژی استفاده می کنند و پورت قبلی را حذف کردند، اما شرکت سامسونگ هنوز برای موبایل های خود از این پورت استفاده می کند. البته به زودی این شرکت نیز مجبور می شود تا از پورت USB Type-C استفاده کند و پورت قبلی را حذف کند؛ زیرا این پورت برای بهبود عملکرد بهتر از سایر پورت های دیگر است. با استفاده از این پورت می توانید چندین کار را به طور هم زمان با موبایل خود انجام دهید. برای مثال هم زمان که گوشی شما به شارژ است آهنگ گوش کنید و بهبود در کیفیت صدا و هم چنین کاهش نویز را تجربه کنید. این پورت به علت دیجیتالی بودن از این قابلیت ها برخوردار است.

درگاه USB Type-C

تفاوت پورت USB Type-C و سایر USB ها

پورت Type-C تفاوت های زیادی به نسبت نمونه های قبلی دارند که ما در این بخش به بررسی تفاوت های پورت USB Type-C و سایر USB ها می پردازیم.

سرعت انتقال:

با توجه به استانداردی که در USB 3.0 به کار گرفته شده است پهنای باند انتقال در این مدل 5 گیگا بیت بر ثانیه است. در مدل بعدی USB 3.1 استاندارد به گونه ای بود که پهنای باند انتقال اطلاعات 10 گیگا بیت بر ثانیه باشد و نیز با بهره گیری از روش جدید برای کد گذاری اطلاعات، شیوه کد گذاری اطلاعات بهبود یافت. سرعت انتقال اطلاعات در مدل جدید تر یعنی USB Type-C برابر است با 20 گیگابیت بر ثانیه است که این سرعت بالا به طرز شگفت آوری برای کاربران حائز اهمیت است.

توان انتقال:

درگاه USB Type-C

USB ها با هدف ایجاد پلی بین حافظه های اکسترنال به رایانه ها و رایانه ها به تلویزیون بودند تا انتقال داده ها را بین دستگاه های الکترونیکی ایجاد کنند. اولین وظیفه USB ها انتقال اطلاعات از سیستم ها به ذخیره کننده ها و دومین وظیفه آن ها تامین نیرو برای دستگاه ها است. توان انتقالی به این معناست که با چه توانی می توانید داده ها را از یک درگاه USB به رایانه منتقل کنید. توان انتقالی USB 2.0 برابر است با 2.5 وات و توان انتقالی USB 3.0 برابر است با 4.5 وات اما در USB 3.1 برابر است با مقدار 100 وات است. حال در پورت های USB Type-C این توان انتقالی برابر است با مقدار 20 ولت و با شارژ هم زمان تلفن، همراه است.

شارژ و انتقال داده به طور همزمان:

یکی از ویژگی‌ هایی که پورت USB Type-C از آن برخوردار است، شارژ و انتقال داده به طور همزمان است. به عنوان مثال هنگامی که تلفن همراه خود را به رایانه متصل می کنید هم زمان با انتقال اطلاعات تلفن همراه شما نیز شارژ می شود.

Gerelateerde berichten