مجله تکنولوژی

درایو نوری اکسترنال چیست؟

درایو نوری اکسترنال

در مطالب گذشته با اطلاعاتی راجع به قطعات کامپیوتر از جمله هارد دیسک ها، رم (RAM)، گرافیک، مادربرد و… آشنا شدید. حال می خواهیم یکی دیگر از اجزای مربوط به کامپیوتر را به شما معرفی کنیم. درایو نوری اکسترنال چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید بدانید درایو نوری چیست؟ درایو نوری (ODD مخفف: Optical Disc Drive) یا دیسک گردان نوری به دستگاه هایی گفته می شود که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی یا نور لیزر می توانند اطلاعات را بخوانند و بنویسند. امروزه دیسک های نوری جزئی جدایی ناپذیر از دستگاه های پخش خانگی (CD,DVD)، پخش های داخل خودرو، سیستم های کامپیوتر و… می باشند.

برای شناخت برخی از شرکت های معروف در ساخت درایو های نوری می توان از شرکت های ASUS ،Memorex ،LG نام برد.

درایو نوری اکسترنال

درایو های نوری جزو جدایی ناپذیر از نسل جدید سیستم های امروزی هستند.

در گذشته بعضی از سیستم ها نمی توانستند از درایو های نوری استفاده کنند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فنّاوری تمامی سیستم ها قادر هستند تا از درایو نوری استفاده کنند. حال با توجه به این که با مفهوم درایو نوری آشنا شدیم باید بگوییم که اکسترنال به چه معناست؟ خود کلمۀ اکسترنال به معنی (خارجی، خارج از…، برای مثال قطعات خارجی و…) می باشد. جالب است بدانید نسل قبل دیسک های نوری، فلاپی دیسک ها بوده اند که تا ظرفیت 1.44 مگا بایت را ذخیره می کرده اند، ولی امروزه به دلیل پیشرفت در عرصۀ کامپیوتر ها و تکنولوژی فلاپی دیسک ها منسوخ شده و به دست فراموشی سپرده شده اند.

با توجه به متن فوق، در جواب به سؤال “درایو  نوری اکسترنال چیست؟” می توانیم بگوییم که وسیله یا دستگاهی خارجی است که برای خواندن و نوشتن اطلاعات موجود بر روی دیسک های نوری به از آن ها استفاده می شوند.

اپتیک و لیزر درایو نوری

مهم ترین قسمت یک دیسک گردان نوری، مسیر اپتیکی می باشد که داخل یک هِد تعبیه شده است و اجزاء آن متشکل از یک لیزر نیمه هادی، یک لنز برای هدایت پرتو نور و یک فوتو دیود (دیود نوری) برای آشکار سازی نور بازتابی از سطح دیسک، می باشد.

توان لیزر در خواندن CD کمتر از 5 میلی وات است، ولی توان بیشتری احتیاج داریم تا بتوانیم بر روی دیسک اطلاعاتی را بنویسیم و این توان در DVD رایترها به 200 میلی وات می رسد. در دیسک هایی با قابلیت رایت (نوشتن) مجدد، از لیزر برای ذوب کردن آلیاژ فلزی داخل دیسک استفاده می شود.

چرا DVD ها اطلاعات بیشتری نسبت به CD ها را ذخیره می کنند؟ عمق نفوذ لیزر در CD ها 1.2 میلیمتر است در حالی که در DVD ها 0.6 میلیمتر می باشد؛ همین دلیل باعث شده است که نور لیزر در اسپات سایز کوچکتریدر DVD ها کانونی شود و اطلاعات بیشتری درون دیسک جای بگیرد.

درایو نوری اکسترنال

اجزاء تشکیل دهنده درایو نوری

همۀ درایو های نوری از قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتنداز:

  1. موتور گردانندۀ دیسک: موتور گرداننده دیسک در وسط درایو قرار گرفته و آن را می گرداند.
  2. مجموعه اپتیک: این مجموعه خود به تنهایی شامل مجموعۀ حرکت دهندۀ اپتیک و خودِ اپتیک می باشد. از طرفی مجموعۀ حرکت دهندۀ اپتیک از دو جزء که شامل رِیل اپتیک و موتور حرکت دهندۀ اپتیک است که به وسیلۀ یک چرخ دندۀ حلزونی به اپتیک متصل است، تشکیل می شود.
  3. برد مرکزی: وظیفۀ این برد این است که اطلاعاتی که از روی دیسک خوانده شده را پردازش و آن ها را به زبان ماشین (صفر و یک) تبدیل می کند. برد مرکزی در نهایت کد اطلاعات تبدیل شده به زبان کامپیوتر را با استفاده از رابط هایی مانند SATA، IDE، SAS به مادربرد کامپیوتر انتقال می دهد. وظیفۀ دیگر آن برق رسانی و مدیریت دو قسمت دیگر می باشد.

Gerelateerde berichten