مجله تکنولوژی

خمیر سیلیکون و کاربرد های آن

خمیر سیلیکون

اگر تا به حال یک خنک کننده را بر روی cpu نصب کرده باشید، می دانید که لازم است از خمیر سیلیکون استفاده کنید تا گرمای این قسمت به راحتی منتقل شود، کاربرد های آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

نام دیگر این ماده خمیری، ژل حرارتی و یا خمیر حرارتی می باشد که البته این اسم ها صحیح هستند و خمیر سیلیکون یک لغت جا افتاده می باشد.

استفاده از خمیر سیلیکون باعث می شود تا کارایی سیستم خنک کننده افزایش یابد، این فرآیند با انتقال حرارت و گرما از این ناحیه رخ می دهد.

در غیر این صورت به دلیل حرارت بالا به زودی آن ها را از دست خواهید داد، زیرا وجود حرارت و گرما باعث کند شدن عملکرد آن ها خواهد شد و در نهایت دچار آسیب جدی می شوند.

خمیر سیلیکون

به عبارت دیگر با این کار در حق CPU و خنک کننده خود بسیار لطف می کنید، زیرا طول عمر آن ها افزایش می یابد و کارایی آن ها به مراتب فوق العاده تر از زمانی است که شما از این ژل حرارتی استفاده نکرده اید.

در واقع این ژل حرارتی بین CPU و خنک کننده سیستم شما قرار می گیرد تا تمام فضاهای خالی موجود بین این دو قطعه فلزی را پر کند و فرآیند ورود و خروج گرما را بهبود ببخشد.

در صورتی که این فرآیند صورت نپذیرد، عملکرد سیستم شما به دلیل خارج نشدن حجم زیادی از حرارت، به شدت پایین خواهد آمد.

حقیقتا هوا به تنهایی برای انتقال این حجم از حرارت و گرما کافی نیست، در نتیجه به یک رسانای گرمایی قوی تر نیاز است.

خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون به خوبی می تواند از پس این کار بر بیاید، این ژل حرارتی یک رسانای قوی برای انتقال گرما است و می تواند به آسانی عبور گرما را میسر کند.

اما لازم است که حتما دقت کنید تا در استفاده از آن زیاده روی نکنید، این ژل حرارتی هر قدر هم که قوی باشد باز مانند فلز قدرت رسانایی نخواهد داشت.

در ادامه به بررسی انواع مدل های خمیر سیلیکون خواهیم پرداخت:

سه نوع ژل حرارتی وجود دارد

  • ژل حرارتی بر پایه فلز
  • ژل حرارتی بر پایه سیلیکون
  • ژل حرارتی بر پایه سرامیک
خمیر سیلیکون

ژل حرارتی بر پایه فلز

بر اساس خاصیت جنس فلز که رسانای قوی تری دارد، استفاده از این نوع ژل حرارتی بسیار کاربرد بیشتری دارد و می تواند گرما را خیلی خوب منتقل کند.

ژل حرارتی بر پایه سیلیکون

این نوع از ژل های حرارتی بنا بر کیفیت متوسط خود، کاربرد چندانی ندارند و زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند، ژل های حرارتی از نوع سرامیکی بیشتر برای صفحات حرارتی استفاده می شود.

ژل حرارتی بر پایه سرامیک

این نوع از خمیر های حرارتی به نسبت نوع سیلیکونی بسیار پر کاربرد تر هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما باز هم خمیر های حرارتی از نوع فلز بسیار قوی تر از این دو نوع عمل می کند و فرآیند انتقال حرارت را بسیار بهتر انجام می دهد.

خمیر سیلیکون

آنچه در این مقاله گفته شد، بررسی خمیر سیلیکون و کاربرد های آن بود که به آن پرداخته شد.