ترفند, ترفند گوشی

نحوه حذف برنامه های ناخواسته از اندروید

حذف برنامه ناخواسته اندروید

اگر از گوشی های اندرویدی استفاده می کنید، احتمالا با برنامه های از قبل دانلود شده رو به رو شده اید که قصد استفاده از آن را ندارید، این برنامه ها را “bloatware” می نامند که این یکی از آزار دهنده ترین موارد در مورد خرید یک گوشی جدید است.
مدت ها بود که اندروید راهی برای خلاص شدن از شر نرم افزار های نفوذی نداشت. خوشبختانه اکنون می توانید هر برنامه ای را حذف کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه حذف برنامه های ناخواسته از اندروید را به شما بگوییم.

حذف نصب و غیر فعال کردن

قبل از شروع، باید بدانید که 2 روش برای حذف یک برنامه ناخواسته اندروید وجود دارد. بیشتر برنامه های موجود در تلفن همراه شما می توانند “حذف نصب” شوند. با این کار برنامه به طور کامل از دستگاه شما پاک می شود.
برنامه هایی که از فروشگاه Play دانلود شده اند، به راحتی می توانند حذف نصب شوند. با این حال، نرم افزاری که از قبل روی دستگاه شما بارگیری شده است به احتمال زیاد به روش دوم نیاز دارد.

برنامه های Bloatware معمولاً باید “غیرفعال” شوند. برنامه ای که غیرفعال شده، هنوز از نظر فنی بر روی دستگاه شما نصب شده است، اما نمی تواند اجرا شود و در لیست برنامه های شما نشان داده نمی شود و برای همه اهداف از بین رفته است.

چگونه برنامه های Android را غیرفعال کنیم؟

ساده ترین راه برای حذف نرم افزارهای bloat این است که به قسمتی که همه نرم افزارهای شما در آن قرار دارد بروید.

زمان مورد نیاز: 2 دقیقه.

نحوه انجام این کار:

 1. مرحله اول

  به بخش Settings (تنظیمات) و بعد Apps (برنامه ها) بروید.

 2. مرحله دوم

  برنامه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید.

 3. مرحله سوم

  دو دکمه خواهید دید: Force stop (توقف اجباری) و Disable (یا Uninstall)

 4. مرحله چهارم

  دو دکمه خواهید دید: Force stop (توقف اجباری) و Disable (یا Uninstall)

 5. مرحله پنجم

  روی Disable یا Uninstall کلیک کنید.

 6. مرحله ششم

  YES را انتخاب کنید.
  نحوه حذف برنامه های ناخواسته از اندروید

ایده خوبی است که وقتی در صفحه اطلاعات برنامه هستید، مجبور به متوقف کردن برنامه و پاک کردن داده شوید. برای فعال کردن مجدد برنامه، کافی است دوباره به صفحه برنامه ها مراجعه کرده و روی Enable ضربه بزنید.

بعضی از تلفن های همراه به شما امکان می دهند برنامه ها را مستقیماً از کشوی برنامه حذف یا غیرفعال کنید. گوشی های سامسونگ و ال جی این ویژگی را به طور پیش فرض در صفحه اصلی دارند.

روش دیگری که می تواند اینگونه عمل کند:

 • کشوی برنامه را باز کنید تا بتوانید همه برنامه های خود را ببینید.
 • روی نماد سه نقطه در بالا سمت راست ضربه بزنید.
 • Edit (ویرایش) را انتخاب کنید.
 • روی علامت منهای برنامه مورد نظر برای غیرفعال کردن یا حذف نصب ضربه بزنید.
 • سپس روی DONE یا انجام شد کلیک کنید.

این روش ها در اکثر برنامه های bloatware کاربرد دارند، اما ممکن است در برنامه هایی که حتی غیرفعال نیستند نیز استفاده شوند.
معمولاً حذف این برنامه ها ایده خوبی نیست. با این وجود، روشی وجود دارد که اگر دستگاه تان را روت کرده باشید، می توانید این کار را انجام دهید.

نحوه فریز کردن برنامه ها

برای این روش، دستگاه شما باید روت شده داشته باشد. برای راهنمایی در این زمینه می توانید مقاله نحوه روت کردن گوشی اندروید را مطالعه نمایید. 99٪ از برنامه های bloatware را می توان بدون استفاده از روت کردن حذف کرد.

اگر برای پاکسازی برنامه های مورد نظر خود آماده هستید، “فریز” ایمن ترین روش برای انجام آن است. فریز کردن یک برنامه، اساساً همان غیرفعال کردن است.

Titanium Backup بهترین برنامه برای فریز برنامه ها است.

Titanium Backup هر برنامه ای را دستگاه شما غیر فعال کرده یا به طور کامل پاک می کند. بعد از اجرای این برنامه، باید دسترسی های لازم را به آن بدهید و بعد از ظاهر شدن لیست برنامه ها، اپلیکیشن یا برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 • و از گزینه Freeze برای غیر فعال سازی
 • و از گزینه Uninstall برای پاک کردن استفاده کنید.

امیدوارم مقاله نحوه حذف برنامه های ناخواسته از اندروید برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: phandroid

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید