حافظه رام (ROM) چیست؟ انواع آن کدام اند؟

حافظه ROM

حافظه رام (ROM) چیست؟ انواع آن کدام اند؟

در گذشته مطالبی راجع به حافظه هایی به نام RAM ارائه شد. با توجه به متن قبل متوجه شدیم حافظه ROM ها حافظه هایی هستند که با قطع شدن تغذیه آن ها، اطلاعاتشان پاک می شد. امروز می خواهیم راجع به حافظه هایی به نام ROM (رام) توضیحاتی ارائه دهیم.

ROM به چه معناست؟

ROM مخفف (Read Only Memory) است به معنی حافظه های فقط خواندنی.

رام ها قطعه های سخت افزاری مهم در کامپیوتر، لپ تاپ و… هستند. این نوع حافظه اطلاعات را به صورت دائمی ذخیره می کند و دقیقا برعکس RAMها، با قطع منبع تغذیه اطلاعات پاک نمی شوند. داده ها و اطلاعات در رام توسط کارخانه سازنده، ذخیره شده است و اطلاعات ذخیره شده در ROM به راحتی قابل تغییر نیستند. این اطلاعات برای راه اندازی دوباره سیستم بسیار مهم بوده به همین دلیل قابل تغییر نمی باشند.

حافظه - رام

انواع ROM

پنج نوع ROM اصلی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  • ROM
  • PROM
  • EPROM
  • EEPROM
  • Flash memory
  1. هر یک از حافظه های نام برده ویژگی های منحصر به فردی دارد اما در همه ی آن ها دو فعالیت مشترک انجام می شود:
  2. داده های ذخیره شده حافظه می تواند به راحتی تغییر یابد و یا حتما باید عملیات ویژه ای روی حافظه اعمال کرد تا بتوان اطلاعات را تغییر داد.
  3. داده های ذخیره شده در این نوع از حافظه غیر فرار هستند. به عبارت می توان گفت با خاموش کردن سیستم اطلاعات همچنان و بدون تغییر در آن (حافظه ROM) باقی خواهد ماند.

ROM

شما نمی توانید یک تراشه ROM استاندارد را دوباره برنامه ریزی یا باز نویسی کنید. اگر تراشه ROM، برنامه ای را به صورت نادرست انجام می دهد باید آن را جدا کنید و از طریق لیزر قطعات الکترونیکی قسمت مربوط به برنامه را پاک و با نرم افزارهای مخصوص و تعریف شده برای تراشه رام دوباره آن را آن طور که در نظر دارید، برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی شما ممکن است بارها و بارها نیاز به تکرار داشته باشد (به دلیل آزمون و خطاهای بسیار در برنامه نویسی)، ولی باز هم مشکلات ROM ها کمتر از مزیاتشان است.

PROM

این نوع از حافظه نسبت به دیگر حافظه ها ارزان تر است و مزیت اصلی آن، این است که این حافظه علاوه بر خواندن، قابل برنامه ریزی نیز هستند. فقط کافی است همراه با تراشه PROM (پی رام) یک دستگاه Programmer نیز خریداری کنید.

EPROM

فقط افرادی که از صبر و حوصله ی زیاد برخوردارند می توانند با PROM ها کار کنند، زیرا اگر اشتباهی در برنامه رخ دهد، باید تراشه را بارها توسط پروگرمر (programmer) برنامه ریزی کند. ولی نسل جدیدی که بعد از PROM ها روی کار آمد، کار را برای همه آسان کرد هرچند قیمت آن بیشتر از حافظه های قبلی است. حافظه EPROM حافظه ای است که هم قابل برنامه ریزی و هم قابل پاک کردن برنامه می باشد. تراشه های EPROM را می توان بارها و بارها باز نویسی کرد اما پاک کردن اطلاعات آن نیاز به ابزار خاصی دارد. این ابزار باید بتواند نور ماوراءبنفش همراه با فرکانس خاصی که با توجه به دیتا شیت (data sheet) مربوط به تراشه را از خود انتشار دهد.

EEPROM و FLASH Memory

اگرچه EPROM ها از PROM ها یک نسل جلوتر هستند اما باز هم نیاز بشر به پیشرفت باعث به وجود آمدن نسل های بعدی یعنی EEPROM (ای تو پی رام) و FLASH Memory (فلش مموری) شد.

فلش مموری ها حافظه های غیر فراری هستند که به صورت الکتریکی قابل برنامه ریزی و حتی پاک کردن اطلاعات می باشند. برای درک بیشتر مطلب می توان از فلش های USB نام برد.

EEPROM ها هم حافظه های غیر فرار اند که برای ذخیره کردن حجم پایینی از اطلاعات به کار می روند.