آموزش, سخت افزار

تفاوت رم DDR3 و DDR4 در چیست؟

تفاوت DDR3 و DDR4

در مطالب گذشته مطالبی راجع به رم ها و حافظه ها گفته شد. می دانیم که DDR ها انواع حافظه ها هستند. حال می خواهیم به سراغ تفاوت DDR ها بریم و با آن ها آشنا شویم. حال به صورت ویژه می رویم سراغ سؤالی که ممکن است برای اکثر افرادی که می خواهند حافظه ی سیستم کامپیوتر خود را ارتقاء دهند، آن هم این است که بدانیم تفاوت رم های DDR3 و DDR4 در چیست؟

اگر در بازار های الکترونیکی جستجو کنید، می بینید که رم های DDR3 و DDR4 بسیاری در بازار موجود می باشد. امّا از آن جا که رم های DDR4 جدید تر از رم های DDR3 می باشند ممکن است همه ی دستگاه ها و سیستم هایی که شما قصد دارید آن ها را ارتقاء دهید، پشتیبانی نکند.

به عنوان مثال  در حال حاضر تنها پردازنده های اینتل (CPU) از نوع X99 و پردازنده های Extreme محدود می شود که گران تر هستند و برای بازی خیلی بهتر از Core i5 و i7 است. رم های DDR4 خیلی گران تر از DDR3 است، اما سرعت آن نیز بالاتر است.

رم DDR3 و DDR4

تفاوت رم DDR4 و DDR3

رم های DDR4 با ولتاژ پایین تر از ولتاژ رم های DDR3 عمل می کند. رم های DDR4 با میزان 1.2 ولت که 1.5 برابر رم های DDR3 است کار می کنند. این ولتاژ به نظر بسیار زیاد نمی رسد و واقعا برای رایانه شخصی معمولی شما مناسب نیست. اکثر سیستم های دسکتاپ Haswell-E (که اغلب آن ها از رم های DDR4 استفاده می کنند) در جایی از محدوده و با توان  300 و 1200 وات کار خواهند کرد. تفاوت ولتاژ برای این اعداد ممکن است برای کاربر خانگی و برای صرفه جویی 15W بیش از DDR3 بسیار زیاد باشد. اما برای ماموریت های سرور و دیگر معماری های کامپیوتری در مقیاس بزرگ تر، که در آن شما می توانید صد ها سیستمِ در حال اجرا را همراه با هزاران ماژول DDR4 ساپورت نمایید، این تفاوت باعث افزایش توان 15W می شود.

یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین رم های DDR3 و DDR4 سرعت آن ها با هم است. مشخصات DDR3 در میلیون ها بار در هر ثانیه از 800 شروع شده و برخی نیز به 2133 رسیده است. در همین حال رم های DDR4 در 2133 مگا هرتز شروع به کار می شود. سرعت افزایش رم ها به معنی افزایش کلی پهنای باند آن ها است.

رم DDR3 و DDR4

متاسفانه این امر همراه با افزایش زمان انتظار نیز افزایش می یابد، اما افزایش سرعت ساعت باعث انتقال سریع تر نیز می شود، در حالی که حفظ زمان انتظار کلی نسبت به رم DDR2 و DDR3 است. DDR3-1600 با تأخیر CL11 کار کرد که 13.75 نانو ثانیه برای شروع یک خواندن آغاز شد. DDR4-2133 در CL15 نشسته و یک خواندن در 14.06 نانو ثانیه را انجام می دهد و تنها 2٪ افزایش می یابد.

تفاوت بین رم های DDR3-2133 و DDR4-2133 در تعدادی از برنامه های کاربردی نادیده گرفته می شود، از جمله تبدیل ویدیو Handbrake به نیمی از دوازده بازی متفاوت، اما DDR3 کمی کمتر از نصف زمان بود و معمولا تنها چند درصد از دو نوع حافظه جدا شده بود.

برای خرید انواع رم و مموری بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

Gerelateerde berichten