تفاوت رم DDR3 با DDR4

تفاوت رم DDR3 با DDR4

تفاوت رم DDR3 با DDR4

رم ها انواع متفاوتی دارند و انواع آن DDR , DDR2 , DDR3 , DDR4  است. ما  در این مقاله با نام ” تفاوت رم DDR3 با DDR4 ” تفاوت های موجود در این رم ها را بررسی می کنیم شما می توانید با بررسی مقاله های دیگر با نام ” راهنمای خرید رم ” راهنمایی بیشتری برای خرید رم داشته باشید.

حال به بررسی تفاوت رم DDR3 با DDR4 می پردازیم. این روزها اغلب رم های DDR2 و  DDR کمتر استفاده می شوند و جای خود را به رم های DDR3  و DDR4 داده اند.

قبل از هر چیز این نکته را مد نظر داشته باشید که به مدل مادربردتان توجه کنید زیرا مادربردهای مختلف رم های خاصی را پشتیبانی می کند.

رم های DDR4  نسبت به رم های DDR3 پیشرفته تر هستند و عملکرد بهتری را ارائه می دهند. همچنین مصرف انرژی آنها بهینه تر است.

تفاوت رم DDR3 با DDR4

با توجه به ویژگی هایی که برای شما بیان کردیم رم های DDR4  می توانند نیاز شما را برای داشتن یک رم خوب با سرعت و عملکرد بالا تامین کنند.

برای اینکه رم DDR3 را از رم DDR4 تشخیص دهیم باید اطلاعات آن را از روی بسته بندی یا از طریق وب سایت کمپانی تولید کننده آن بدست آوریم. اما یکی از راحت ترین روش های تشخیص این دو نوع رم این است که اگر دو رم را کنار هم گذاشته باشید حتما به تفاوت ظاهری این دو رم پی برده اید. که یکی از اصلی ترین اختلافات این رم ها تعداد پین های آنها می باشد که رم های DDR4  دارای 288 پین و رم های DDR3 دارای 240 پین می باشد

این روزها اگر با در نظر گرفتن نیاز خود برای خرید رم اقدام کنید به شما سه مدل پیشنهاد می شود : DDR3 ، DDR3L  و DDR4.

آخرین مدل رم که در بازار وجود دارد رم های DDR4  می باشد که در مقایسه با سایر مدل ها و رم های قدیمی تر می توان به محدوده بزرگتر از حافظه موقت از نظر سرعت کلاک، تایمینگ و مصرف برق پایین تر و کاهش تاخیر در عملکرد، اشاره کرد.

تفاوت رم DDR3 با DDR4

با وجود اینکه بعد از تولید رم های DDR3 ، سازندگان اقدام به تولید رم های DDR3L کرده اند اما حافظه های موقت DDR4 بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

از طرفی مادربردهایی که با رم های DDR4 هماهنگی دارند و آن ها را پشتیبانی می کنند دارای حافظه های بیشتری نیز می باشند .

این حافظه ها در مقایسه با انواع قبلی دارای فناوری هستند که خطر آتش گرفتن آنها در حین فرآیند آورکلاکینگ کاهش یافته است و در محاسبات سنگین و گسترده سبب پایداری بیشتر بر روی کل سیستم می شود.

انواع رم ها را می توان از نظر حداکثر محدودیت موجود از نظر قرار گیری حجم نهایی حافظه روی یک مادربرد واحد نیز مقیسه کرد.

در حالت تئوری می توان حداکثر 128 گیگابایت بر روی یک مادربرد رم نصب کرد. اما در رم های DDR4 به میزان بسیار بیشتر، یعنی 512 گیگابایت را پشتیبانی می کند. اما در حالت عملی هیچ کدام از این فناوری ها مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

قیمت حافظه های DDR4  در مقایسه با DDR3 به گونه ای است که همانند فناوری های تازه ای که وجود دارد قیمت بالاتری نسبت به DDR3 و سایر انواع رم ها دارد.

به طور خلاصه می توان بیان کرد:

رم DDR3

  • فرکانس : 400 تا 1066
  • تعداد پین : 240
  • حافظه در هر ماژول : 1 گیگابایت تا 8 گیگابایت
  • نرخ داده : حداکثر تا 2133 مگابایت در ثانیه
  • حداکثر نرخ تبادل : 17 گیگابایت در ثانیه

رم DDR4

  • فرکانس : 1066 تا 2133
  • تعداد پین : 288
  • حافظه در هر ماژول : 2 گیگابایت تا 32 گيگابايت یا بیشتر
  • نرخ داده : حداکثر تا 3200 مگابایت در ثانیه
  • حداکثر نرخ تبادل : 25.6 گیگابایت در ثانیه
پیگیری سفارش
لیست مقایسه