آموزش, سخت افزار

آموزش نحوه تعویض و نصب فن سی پی یو به همراه تصاویر و ویدیو

نصب فن سی پی یو

ما در این مقاله با نام ” آموزش نحوه تعویض و نصب فن سی پی یو به همراه تصاویر و ویدیو ” به دنبال راه هایی، برای آموزش نصب و تعویض فن های سی پی یو و علاوه بر آن باز و بسته کردن فن سی پی یو می باشیم.

در گذشته cpu ها در ابعاد بزرگ تر بوده و قدرت پردازشی کمی داشتند اما امروزه این cpu ها با قدرت پردازشی بالاتر در ابعاد کوچک تر ساخته می شوند. علت این تغییر بزرگ این است تا سیستم های ما جای کم تری بگیرند و جمع وجور تر باشند.

مشاهده و خرید انواع فن سی پی یو

شما می توانید برای مشاهده مشخصات و ویژگی انواع فن سی پی یو ها و خرید هر کدام از آن ها بر روی دکمه زیر کلیک نمائید.

دلایل تعویض فن سی پی یو

فن سی پی یو یکی از قطعات مهمی است که اگر نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، سیستم گرم شده و در طولانی مدت هم به سایر قطعات و هم به خود سیستم آسیب وارد می کند. در زیر چند نمونه از مشکلاتی که برای فن سی پی یو به وجود می آید را برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

سوختن فن سی پی یو

یکی از عللی که سبب می شود فن سی پی یو را عوض کنیم، سوختن فن سی پی یو می باشد. علل مختلفی سبب سوختن فن های سی پی یو می شود. این نکته را مد نظر داشته باشید که فن سی پی یو اگر به درستی عمل نکند یا سوخته باشد می تواند به دستگاه شما صدمه وارد کند و در طولانی مدت گرما را به سایر قطعات سیستم شما نیز منتقل کند.

صدا دادن فن سی پی یو

یکی از چند مشکلی که ممکن است فن های سی پی یو را با مشکل مواجه کند صدا کردن فن سی پی یو می باشد. این صدا که توسط فن ایجاد می شود، علت های مختلفی دارد که یکی از آن ها خاک گرفتگی دور فن است که با تمیز کردن این مشکل حل می شود. علت دوم ریپل زدن است یعنی پره فن ها کمی از جای خود جابه جا شده اند و تولید صدا می کنند.

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید بهتر است فن را تعویض کنید. به این دلیل که ممکن است فن از کار بیفتد. برای تمیز کردن خاک دور فن هم می تونید از دستگاه های دمنده هوا استفاده کنید. گرد و غبار یکی از مواردی است که به وسایل الکترونیکی آسیب می زند و به عنوان یک نارسانای گرما سبب می شود آن قطعه نتواند گرمای خود را به بیرون منتقل کند. پس از تمیز کردن فن سی پی یو ها غافل نشوید.

سرعت چرخش فن CPU

سرعت فن های سی پی یو بین 3 تا 4 هزار دور در ثانیه است. البته در فن های مختلف ممکن است مقدار این سرعت تغییر کند. یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که فن های سی پی یو برای پایین آوردن دمای سی پی یو و سیستم استفاده می شود. بنابراین اگر سرعت فن پایین باشد تاثیر چندانی بر روی خنک کردن سیستم ندارد و از هدف اصلی خود دور می شود.

باز کردن کردن فن CPU

ما در این بخش از مقاله بستن و باز کردن فن سی پی یو را آموزش می دهیم تا ببینید که می توانید خودتان به تنهایی در خانه فن سی پی یو خود را باز کرده و تعمیر کنید، سپس در محل خود فن نصب کنید.

در قسمت ابتدایی این بخش نحوه باز کردن فن سی پی یو برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

1) اتصال فن را از هدر فن جدا کنید.
2) پین های فشار را با یک پیچ گوشتی تخت خلاف جهت عقربه های ساعت 90 درجه بچرخانید تا آزاد شود.

مرحله اول باز و بسته کردن فن سی پی یو

3) پین های فشار را بالا بکشید.
4) فن را بردارید.

مرحله دوم باز و بسته کردن فن سی پی یو
مرحله دوم باز و بسته کردن فن سی پی یو

بستن و نصب فن سی پی یو

در قسمت بالا نحوه باز کردن فن سی پی یو را به شما آموزش داده ایم. در این بخش در ادامه مراحل بستن فن سی پی یو را به صورت پله ای و به همراه تصاویر به شما آموزش می دهیم.

1) پین های فشار را در جهت عقربه های ساعت 90 درجه قرار دهید تا تنظیم مجدد آنها شود.

مرحله سوم باز و بسته کردن فن سی پی یو

2) فن را مجدداً نصب کرده و پین های فشار را پیدا کنید.

مرحله چهارم باز و بسته کردن فن سی پی یو

3) پین های فشار را به ترتیب نشان داده شده برای اطمینان از آنها فشار دهید.

مرحله پنجم باز و بسته کردن فن سی پی یو

4) اتصال فن را از هدر فن وصل کنید.

مرحله پنجم باز و بسته کردن فن سی پی یو

جهت صحیح چرخش فن CPU

پره های فن به سمت خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت متمایل هست ولی جهت چرخش فن ساعتگرد می باشد.

تست خرابی فن سی پی یو

حال به تست خرابی خنک کننده های سی پی یو می پردازیم. چند راه برای تست خرابی و بررسی ایرادات فن های سی پی یو وجود دارد.

الف) استفاده از نرم افزار ها برای تست فن های سی پی یو یکی از راه های بررسی خرابی فن های سی پی یو می باشد. SpeedFan را بارگیری و نصب کنید. در این برنامه از داده های ارائه شده توسط سنسورهای موجود در سخت افزار رایانه شما برای نمایش اطلاعات در مورد دمای اجزای مختلف و سرعت چرخش فن های خنک کننده برای آن قطعات استفاده می شود.

ب) یکی از راه های دیگر این است که به روش زیر عمل کنید :

 1. منبع تغذیه را از رایانه خود جدا کنید و تمام کابل ها را جدا کنید. اگر به منبع تغذیه اضافی کار دسترسی دارید ، در عوض استفاده از آن باعث صرفه جویی در وقت صرف شده در قطع و وصل مجدد آن می شود.
 2. منبع تغذیه رابط فن سه پین ​​را بررسی کنید. بسیاری از منبع تغذیه مدرن دارای این اتصال هستند. اگر منبع تغذیه شما فاقد آن باشد ، شما به خرید یک کابل شکاف دار Molex چهار پین به چهار پین Molex به همراه سه پین ​​فن کابل تقسیم فن نیاز دارید.
 3. برای ایجاد شکل “U” یک کلیپ کاغذ فلزی را خم کرده یا برش دهید.
  4- اتصال دهنده اصلی 24 پین را شناسایی کنید و یک سیم سبز و یک سیم سیاه را پیدا کنید.
  5- یک انتهای گیره کاغذی U شکل را در پین مربوط به سیم سبز و دیگری را در پین مربوط به سیم سیاه قرار دهید.
 4. با استفاده از کانکتور فن سه پین ​​و در صورت لزوم کابل شکاف ، فن مورد نظر برای آزمایش را به منبع تغذیه متصل کنید.
 5. با استفاده از کابل برق مناسب ، منبع تغذیه را به پریز برق وصل کنید و در صورت لزوم با استفاده از سوئیچ در پشت آن، آن را روشن کنید. بررسی کنید که آیا فن در منبع تغذیه در حال چرخش است تا مطمئن شوید که روشن است و به درستی کار می کند.
  8- اگر فنی را که آزمایش می کنید چرخید ، اگر صداهای عجیب و غریب دارد، تغییر ناگهانی سرعت را بررسی کنید.

مطالب مرتبط

ما چند نمونه از مقاله های مرتبط با این موضوع را برای شما بیان کرده ایم. شما می توانید با کلیک بر روی نام هر کدام از این مطالب، آن مقاله را مشاهده نمائید.

خنک کننده مایع سی پی یو یا واتر کولینگ چیست؟

خنک کننده مایع سی پی یو یا واتر کولینگ چیست؟

د راین مقاله خنک کننده های مایع سی پی یو را معرفی می کنیم. شما می توانید برای خرید انواع خنک کننده های مایع از این مقاله استفاده کنید.

دلایل داغ شدن کامپیوتر

گرم شدن بیش از حد کامپیوتر یکی از مشکلات هر کاربر است. گرما یا داغ شدن بیش از حد کامپیوتر سبب ایجاد خسارت به اجزای داخلی کامپیوتر و همچنین تاثیر گذاشتن بر عملکرد کامپیوتر می شود.

آموزش نصب فن کیس به صورت تصویری و قدم به قدم

آموزش نصب فن کیس مقاله ای است که اگر به دنبال نصب یک فن برای کیس خود هستید می توانید از این مقاله آموزشی استفاده کنید.

Gerelateerde berichten