آموزش, سخت افزار, معرفی محصول

آشنایی با مودم و انواع آن

آشنایی با مودم و انواع آن

مودم یکی از وسایل سخت افزار و جانبی کامپیوتر است. این وسیله، ابزاری برای ارتباط بین دو رایانه (کامپیوتر) و یا ارتباط بین دو یا چند وسیلۀ مخابراتی می باشد. نام modem مخفف modulator – demodulator است، به عبارت دیگر مودم وسیله ای است که سیگنال های ورودی را مدوله (پیمانه ای) می کند.

مودم ها انواع و اقسام مختلفی دارند. یکی از مهم ترین نوع modem ها، مودم‌ هایی است که در اینترنت روزانه استفاده می‌شوند، مودم‌ های کابل و مودم‌ های ADSL نیز از انواع مودم های اینترنتی هستند. در ارتباطات تلفنی، مودم‌ های رادیویی چهار چوب‌ های تکراری از اطلاعات را در سرعت‌ های اطلاعاتی بالا در اتصالات رادیویی ماکروویو انتقال می‌دهند، که بعضی از آن‌ ها بیش از یک صد میلیون بیت در هر ثانیه را منتقل می‌کند.

مودم های TP-LINK

مودم‌ های نوری اطلاعات را فیبر های نوری انتقال می‌ دهند. اغلب اطلاعات متصل شدهٔ درون‌ قاره‌ ای کنونی از مودم‌ های نوری برای انتقال در فیبر های نوری زیر دریایی استفاده می‌ کنند. مودم‌ های نوری به‌ طور روتین دارای نرخ‌ ها و سرعت‌ های اطلاعاتی در دسترس حدود یک‌ میلیون (910×1) بیت در هر ثانیه دارند.

گفته شد فیبر های نوری پر سرعت تر از فیبر های دیگر مانند ADSL هستند. مثلا برای فیبر نوری، 56 کیلویی قادر به انتقال اطلاعات تا بیش از 56,000 بیت در هر ثانیه، از طریق خط تلفن است.

مودم های هوشمند

نسل جدید modem ها، مودم های هوشمند هستند که در سال 1981 و توسط ارتباطات Hays به بازار معرفی شدند. مودم های قدیم برای اتصال به وسیلۀ دوم نیاز به طی کردن دو مرحله داشتند، که بسیار مراحل طولانی ای بود. همچنین غیر از دشوار بودن اتصال مودم های قدیمی، عیب دیگر آن ها، این بود که بعد از اتصال، افراد قادر به استفاده از تلفن نبودند. روی کار آمدن مودم های هوشمند باعث شد علاوه بر رفع مشکلاتی که مودم های قبلی داشتند، سرعت و کیفیت اینترنت های نسل جدید افزایش یابد.

مودم های ZYXEL

WiFi

وای فای ها، از آن دسته از مودم هایی است که سیگنال را با کمترین امواج فرکانسی دریافت می کند. وای فای (WiFi) و وایرلس (wireless) از نظر معنا، یک مفهوم را می رسانند و آن هم بدون وجود سیمی، متصل شدن به دستگاه های دیگر می باشد. نتیجۀ نهایی در هر دو یکی است. تفاوت در روش اتصال آن ها می باشد. وای فای مخفف Wireless Fidelity و همچنین استانداردی از زیر مجموعۀ بلوتوث است، البته با قدرتی بیشتر از بلوتوث.

Gerelateerde berichten